هشدار در مورد ‘افت فاجعه‌بار’ جمعیت حیات وحش

حیات وحش از جهات مختف از جمله نابودی زیستگاه ها در معرض خطر است

گروه حفاظت از محیط زیست “دبلیو دبلیو اف” در گزارشی عمده می گوید که جمعیت حیات وحش جهان در مدتی کمتر از ۵۰ سال بیش از دو سوم کاهش پیدا کرده است.

این گزارش می گوید که نشانه ای از کاهش سرعت این “افت فاجعه بار” دیده نمی شود و اخطار می دهد که انسان با سرعتی بی سابقه در حال تخریب طبیعت است.

تانیا استیل مدیر عامل “دبلیو دبلیو اف” می گوید حیات وحش با سوزاندن جنگل ها، صید بی رویه آبزیان و نابودی نواحی طبیعی “درحال سقوط آزاد است.”

“ما درحال تخریب جهان خود هستیم، و سلامت، امنیت و بقای خود در زمین را به خطر انداخته ایم. حالا طبیعت در حال ارسال درخواست کمکی عاجزانه است و وقت برای این کار تنگ است.”

معنی این اعداد چیست؟

این گزارش وضعیت هزاران گونه مختلف حیات وحش که محققان حفاظت از محیط زیست در زیستگاه های اطراف جهان زیر نظر دارند را بررسی کرد.

آنها به طور میانگین افت ۶۸ درصدی بیش از ۲۰ هزار جمعیت پستانداران، پرندگان، دوزیست ها، خزندگان و ماهی ها از سال ۱۹۷۰ را ثبت کردند.

دکتر اندرو تری مدیر حفاظت از محیط زیست در انجمن جانورشناسی لندن (زی اس ال) که این داده ها را فراهم می کند گفت این افت گواه روشن خساراتی است که فعالیت انسانی به جهان طبیعی وارد می کند.

او افزود: “اگر این روال ادامه پیدا کند، سقوط جمعیت ها بدون شک ادامه خواهد یافت، حیات وحش را به سوی انقراض می برد و سلامت اکوسیستم هایی که به آنها تکیه داریم را به خطر می اندازد.”

این گزارش می گوید همه گیری کووید-۱۹ یادآور جدی رابطه تناتنگ انسان و طبیعت است.

عواملی که تصور می شود منجر به ظهور همه گیری ها می شود – از جمله نابودی زیستگاه های طبیعی و تجارت حیات وحش – از دیگر عوامل افت حیات وحش است.

طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل تجارت حیات وحش و نابودی زیستگاه در معرض خطر است
توضیح تصویر،طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل تجارت حیات وحش و نابودی زیستگاه در معرض خطر است

شواهد به دست آمده از مدل‌سازی های جدید نشان می دهد که امکان متوقف کردن و حتی معکوس کردن روند نابودی زیستگاه ها و جنگل زدایی وجود دارد، به شرطی که بشر گام های عاجلی در زمینه حفاظت از محیط زیست و تغییر شیوه تولید و مصرف مواد غذایی بردارد.

سر دیوید اتنبورو طبیعت‌گرا و مجری تلویزیونی در بریتانیا گفت که آنتروپوسین، یا همان عصر زمین شناسی جدیدی که مشخصه آن پدیدار شدن آثار فعالیت انسانی بر زمین و اکوسیستم هاست، می تواند لحظه ای باشد که انسان به توازنی با جهان طبیعی دست می یابد و به نگهبان سیاره بدل می شود.

او گفت: “این کار نیازمند تغییرات سیستماتیک در چگونگی تولید غذا، تولید انرژی، مدیریت اقیانوس ها و استفاده از مواد است.”

تازه ترین مستند او در مورد انقراض قرار است روز یکشنبه ۱۳ سپتامبر در ساعت ۲۰:۰۰ از کانال بی بی سی یک در بریتانیا پخش شود.

محاسبه میزان نابودی

اندازه گیری کلیه انواع گونه های حیات در زمین پیچیده است، و راه های مختلفی برای سنجش آن وجود دارد.

این محاسبات در کنار هم شواهدی از نابودی تنوع زیستی با سرعتی بی سابقه در تاریخ انسان به دست می دهد.

این گزارش تازه از شاخصی استفاده می کند که نشان می دهد آیا جمعیت حیات وحش درحال افزایش است یا کاهش. این روش شمار گونه های نابود شده یا انقراض ها را نشان نمی دهد.

گوریل ها در کنگوه در معرض شکار غیرقانونی هستند
توضیح تصویر،گوریل ها در کنگو در معرض شکار غیرقانونی هستند

بزرگترین افت در نواحی استوایی در جریان بوده است. افت ۹۴ درصدی در آمریکای لاتین و کارائیب بزرگترین مورد در کل جهان است، که عمدتا از تهدید خزندگان، دوزیست ها و پرندگان ناشی می شود.

لوئییس مک‌ری از “زی اس ال” گفت: “این گزارش به تصویر جهانی نگاه می کند؛ و به نیاز برای اقدام عاجل به منظور معکوس کردن این روندها اشاره می کند.”

سایر مقیاس ها درباره نابودی طبیعت چه می گوید؟

داده های مربوط به انقراض توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (آی یو سی ان) جمع آوری می شود که وضعیت بیش از ۱۰۰ هزار گونه گیاه و حیوان را برآورد کرده است و می گوید بیش از ۳۲ هزار گونه در معرض خطر انقراض هستند.

در سال ۲۰۱۹ یک هیات میان دولتی از دانشمندان نتیجه گیری کرد که یک میلیون گونه (۵۰۰ هزار حیوان و گیاه و ۵۰۰ هزار نوع حشره) در معرض انقراض هستند که گاه ظرف چند دهه آینده اتفاق خواهد افتاد.

سازمان ملل قرار است سه شنبه آینده تازه ترین ارزیابی خود از وضعیت جهان طبیعی را منتشر کند.

هلن بریگز
خبرنگار علمی، بی بی سی نیوز

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *