اعتراض ده‌ها چهره دانشگاهی به بازداشت و حبس تورج امینی، تاریخ‌نگار بهایی

بیش از ۴۰ شخصیت دانشگاهی و پژوهشگر در عرصه ایرانشناسی از دانشگاه‌های معتبر جهان با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را به بازداشت و حبس تورج امینی، محقق و تاریخ‌نگار بهایی ابراز داشتند.

تورج امینی، پژوهشگر و تاریخ‌نگار بهایی که به تازگی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” بازداشت و زندانی شد، مورد حمایت ده‌ها شخصیت دانشگاهی قرار گرفته است. امینی متخصص تاریخ ایران در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی است.

بیش از ۴۰ شخصیت و محقق فعال در رشته ایران‌شناسی از دانشگاه‌های معتبر جهان روز شنبه ۱۴ فروردین (۳ اسفند) بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند تا اعتراض خود را به بازداشت و حبس تورج امینی را ابراز دارند.

چهره‌هایی چون یرواند آبراهامیان، عباس امانت، محمدعلی همایون کاتوزیان، علی میرسپاسی، توریج اتابکی، محمد توکلی طرقی، علی اکبر مهدی، عباس میلانی، ژانت آفاری و نیره توحیدی از جمله امضاءکنندگان این بیانیه هستند.

آنان در این بیانیه اتهام مطرح‌شده علیه تورج امینی مبنی بر “تبلیغ علیه نظام” را رد کرده و تصریح کرده‌اند، پژوهش‌های این تاریخ‌نگار سبب “غنی‌تر شدن شناخت جمعی ما از تاریخ و مردم ایران” شده است.

امضاءکنندگان در بیانیه خود تأکید ورزیده‌اند که بازداشت و حبس تورج امینی تنها به خاطر اعتقادات دینی او و با هدف بازداشتن او از فعالیت‌های پژوهشی بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که بازداشت امینی “مصداق نقض آشکار حقوق بنیادین او و تعهدات جمهوری اسلامی تحت قوانین بین‌المللی است و با اصول جهان‌شمول عدالت و رواداری نیز در تضاد است”.

در این بیانیه همچنین به برخی از آثار تحقیقاتی تورج امینی اشاره شده که به گفته امضاءکنندگان، همگی آن‌ها بر حوزه ادیان بر بستر تاریخ تمرکز دارد و از جمله پژوهش‌هایی درباره دین زرتشتی، اقلیت‌های دینی ایران در انقلاب مشروطه، و ارتباط دین بهایی با جنبش‌های روشنفکری ایران را دربرمی‌گیرد.

امضاکنندگان این بیانیه خواهان پایان نقض حقوق این پژوهشگر بهایی شده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند با آزاد کردن تورج امینی به او اجازه ازسرگیری فعالیت‌های تحقیقاتی‌اش را بدهند.

تورج امینی در دادگاه بدوی به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده بود، اما در دادگاه تجدیدنظر این حکم به شش ماه حبس تقلیل یافت. امینی اواسط بهمن ماه سال گذشته پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب کرج بازداشت شد و جهت سپری کردن دوران محکومیتش به زندان مرکزی کرج منتقل شد.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *