گزارش‌گران بدون مرز: درخواست اقدام فوری برای نجات روزنامه‌نگاران زندانی

گزارش‌گران بدون مرز از سازمان ملل خواهان اقدام فوری برای نجات سلامت روزنامه‌نگاران زندانی است

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر نگرانی عمیق خود را از وضعیت سلامت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران که بیمار و از حق درمان محروم شده‌اند، اعلام می‌کند. ما از گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران می خواهیم با اقدامی فوری مقام‌های جمهوری اسلامی را به رعایت الزامات حقوق بین‌اللملی ناظر بر رفتار با زندانیان وادار کند.

به تاریخ ۲۳ فروردین ۱۴۰۲، نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده با یورش ماموران امنیتی در منزل بازداشت و به زندان اوین و سپس به زندان قرچک منتقل شدند. این دو زن در روزی بازداشت شدند که خود پس از پایان مرخصی درمانی آماده بازگشت به زندان شده بودند. به مدت یک هفته پس از انتقال نرگس محمدی از داروهای ضروری محروم بود که وی باید پس از عمل آنژیو استفاده می‌کرد. نرگس محمدی با انتشار نامه‌ای به این روش‌های غیر قانونی اعتراض کرد.

پس از بازگشت به زندان عالیه مطلب‌زاده ، عکاس‌ روزنامه‌نگار و نایب رییس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، با فرستادن نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی غلامحسین محسنی اژه‌ای، بر «غیرقانونی بودن این بازداشت » و آزارگری ماموران وزارت اطلاعات و دفتر امین وزیری دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی در زندان اوین ، اعتراض کرده است. این عکاس خبرنگار بنا بر قوانین جاری با سپری کردن یک سوم حکم زندان خود باید آزاد شود. اما رژیم اسلامی می خواهد با ماموریتی که به دفتر دادیاری زندان و ماموران امنتی داده است :« پایداری در زندان را سرکوب و با تبعید زندانیان به زندان‌هایی دور از محل زندگی خود خانواده‌ها را تنبیه کند و زندانیان بیمار را به کشتن بدهد.»

به تاریخ ۳ اردیبهشت نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده مطلع شدند که به تریب به مدت شش و سه ماه از حق مرخصی محروم شده‌اند. همچین بنا بر شکایت مسئولان امنیتی – قضایی زندان پرونده‌ای علیه آن‌ها گشوده شده است.

در فهرست دور و دراز زندانیان عقیدتی و روزنامه نگاران قربانی سهل‌انگاری و بدرفتاری در زندان این دو زن تنها نستند. به تاریخ روز نخست اردیبهشت، علی‌رضا ثقفی روزنامه نگار مستقل و مدیر نشریه‌های توقیف شده راه آینده و نقد نو و عضو کانون نویسندگان ایران با عارضه‌ی قلبی و فشار خون بالا به بیمارستانی در کرج منتقل شد. اما پس از چند آزمایش وی را دوباره زندان کچویی بازگرداندند. علیرضا ثقفی به تاریخ ۱۴ اسفند با شمار دیگری از فعالان مدنی در مراسم یادبود صمد شعبانی نویسنده منتقد بازداشت و پس از احضار دوباره برای سپری کردن حکم یک سال زندان به زندان کچویی کرج منتقل شد. پیش از این وی در شهریور ۱۳۹۸ با حکم دادکاه شهر کرج برای « تبلیغ علیه نظام» به یکسال زندان محکوم شده بود. این نویسنده و روزنامه‌نگار ۶۹ ساله به گفته نزدیکانش از « عوارض کهنسالی خستگی، وضعیت تغذیه نامناسب در زندان و فشار خون بالا رنجی می برد.»

گزارش‌گران یادآور می‌شود : رضا خندان مهابادی نویسنده و روزنامه‌نگار ۶۰ ساله عضو کانون نویسندگان ایران نیز که پس از وخامت سلامت‌اش در پی ابتلا به کووید-۱۹ در آذر ماه ۱۴۰۰ به بیمارستان منتقل شده بود، در روز ۱۶ فروردین مجبور به بازگشت به زندان شد. وی همچنان بیمار و از نارسایی تنفسی رنج ‌می‌برد. بازگشت این نویسنده پس از آن است که بکتاش آبتین عضو دیگر کانون نویسندگان ایران در پی عدم درمان بایسته پس ازدچار شدن به کرونا به تاریخ ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ درگذشت.

گزارش‌گران بدون مرز بار دیگر درخواست ۱۵ ژانویه خود را از گزارش‌گران و کارشناسان سازمان ملل از آن میان گزارش‌گر ویژه سازمان در باره وضعیت حقوق بشر در ایران، کارگروه بازداشت‌های خودسرانه و پیشگیری از شکنجه و دیگر آزارگری‌های بی رحمانه و غیر انسانی، برای تشکیل کمیسیون بین‌المللی تحقیق و بررسی برای روشن شدن علت مرگ شاعر مستند ساز و روزنامه‌نگار زندانی یادآور می‌شود.

چهل و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ماه گذشته برای سومین بار به مدت یکسال ماموریت جاوید رحمان گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کرد.

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران RSF در این باره اعلام کرد « بنا بر حقوق بین‌المللی ناظر بر حقوی بشر مسئولان قضایی و زندان‌های جمهوری اسلامی ایران بی‌چون و چرا مسئول سلامت و جان و زندگی زندانیان با رفتاری درست و بایسته و عادلانه هستند. جاوید رحمان باید همه توان و امکانات خود را بکار گیرد تا به محروم شدن از حق درمان بایسته که نقض حق سلامت زندانیان است و بکارگیری رفتارهای غیرانسانی و ظالمانه در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران پایان دهد. این رفتارها ناسازگار با میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی است که جمهوری اسلامی از امضا کنندگان آن است.»

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۱ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۴ قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *