حمله سپاه بە مواضع احزاب کرد

سفیر ایران در عراق احضار شد

عراق، آلمان، آمریکا و بریتانیا اقدام سپاه را محکوم و آن را نقض حاکمیت خاک عراق خواندەاند. حکومت اقلیم کردستان ضمن محکوم کردن حملە سپاه بە مقر احزاب ایرانی، گفتە کە در این حملات دستکم ٩ نفر کشتە و ٣٢ نفر زخمی شدەاند.

بنا بر گزارش‌ها روز چهارشنبه ۶ مهر، در پی حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرها و کمپ‌های احزاب کرد ایرانی، دستکم ٩ نفر کشتە و ٣٢ نفر زخمی شدەاند.

به گفتە رسانه‌های اقلیم کردستان، در این حملات کە در چند مرحله انجام شدە است، مقرهای حزب دمکرات کردستان ایران در کویسنجق و مقرهای حزب آزادی کردستان در پردە استان اربیل و مقرهای حزب کومله کردستان ایران و کوملە زحمتکشان کردستان در زرگوزلە استان سلیمانیه هدف قرار گرفتەاند.

امید عبدی، خبرنگار آژانس خبری کردپا، مستقر در اقلیم کردستان در گفت‌وگو با دویچە وله گفت “غیرنظامیان هم جز قربانیان این حملە بودەاند، از جمله یک زن حاملە و چند کودک.”

تلویزیون محلی “رووداو” پخش برنامه‌های از قبل برنامه‌ریزی خود را متوقف کردە و اخبار مربوط به حملات سپاه را پوشش می‌دهد. این تلویزیون شمار کشتەشدگان را، تا لحظه آمادەشدن این گزارش ١١ نفر اعلام کردە است.

 حملات سپاه پاسداران پس از پشتیبانی احزاب کرد از فراخوان‌‌های اعتصاب در ایران صورت گرفته‌اند. 

روز ٢٨ شهریور، یک روز پس از برگزاری مراسم خاکسپاری مهسا امینی، شهرهای کردنشین ایران شاهد اعتصابات گستردە و یکپارچه بودند. عصر همان روز هم مردم معترض در شهرهای مختلف ایران بە خیابان آمدند. اعتراضات عمومی در ایران، علی‌رغم برخورد خشن نیروهای امنیتی، جان‌باختن ده‌ها و زخمی شدن صدها نفر تا کنون تداوم داشتە است.

سپاه پاسداران مسئولیت حمله را پذیرفت

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت این حملات، گفتە کە نیروهایش از “موشک‌های نقطه‌زن و پهپادهای انتحاری” استفاده کردەاند.

نیروی زمینی سپاه در یک بیانیە کوتاه، اعلام کرد: «بار دیگر تاکید می‌گردد این عملیات تا دفع موثر تهدید و برچیده شدن مقر‌های گروهک‌های تروریستی و اقدام مقامات اقلیم به تعهدات و مسئولیت‌های خود، با قاطعیت ادامه خواهد داشت.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «مقام‌های اقلیم هشدارها درباره فعالیت‌های گروه‌های تروریستی ضد ایرانی و پشتیبانی از آشوب‌های اخیر را نادیده گرفته‌اند.»

سپاه پاسداران مخالفان مسلح جمهوری اسلامی ایران را “تروریست” می‌نامد. در همین حال ایالات متحده آمریکا و متقابلا گروه‌های کرد هم سپاه پاسداران را “تروریستی” می‌نامند.

حزب دمکرات: مردم خشم خود را در خیابان نشان دهند

حزب دمکرات کردستان ایران این حملە را “بزدلانه” و سپاه پاسداران را یک نیروی “تروریستی” خوانده است.

مصطفی هجری مسئول رهبری حزب دمکرات کردستان ایران از مردم خواستە کە “خشم خود را در خیابان نشان دهند”.

عراق: سفیر جمهوری اسلامی را احضار می‌کنیم

دولت مرکزی عراق اعلام کردە کە سفیر جمهوی اسلامی در بغداد را برای اعتراض به حملات موشکی و پهپادی احضار خواهد کرد.

احمد صحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق، گفتە کە “سفیر ایران در بغداد فورا احضار خواهد شد تا نامه اعتراض‌آمیزی با لحنی تند به وی تحویل دهد.”

حکومت اقلیم کردستان حملات سپاه را محکوم می‌کنیم

حکومت اقلیم کردستان عراق، در واکنش به حملات سپاه در یک بیانیە گفتە کە “خاک اقلیم کردستان، نباید بە محل زورآزمایی طرف‌های درگیر تبدیل شود”.

در این بیانیە آمده است: «ما حملات نیروهای جمهوری اسلامی، به نقاطی در اقلیم کردستان را محکوم می‌کنیم کە موجب ایجاد خسارات جانی در میان غیرنظامیان شدە است.»

حکومت اقلیم از دولت مرکزی عراق خواستە کە “تمام راهکارهای ممکن، برای حفظ حاکمیت خاک عراق را در پیش گیرد”.

مسعود بارزانی: ما خواستار تەوقف فوری این حملات هستیم

دفتر مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان عراق بیانیه‌ای منتشر کرده که در آن حملات سپاه “جنایت” خوانده شده است. مسعود بارزانی خواهان توقف فوری این حملات شده و آنها را “نقض اصول همسایگی، دوستی و حاکمیت عراق” خوانده است.

در ادامه واکنش‌ها، کنسولگری‌های بریتانیا، آمریکا و آلمان نیز این حملات را محکوم کردەاند.

 روز گذشتە کریم پرویزی عضو رهبری حزب دمکرات کردستان ایران به دویچەولە فارسی گفته بود: «احزاب کردستانی از خیزش مردمی در ایران حمایت می‌کنند. در همین راستا ما هیچ نیروی در داخل ایران نداریم و نیروهای پیشمرگە هیچ تحرکی نداشتەاند.»

جمهوری اسلامی بارها مقرها و محل استقرار احزاب کرد ایرانی را هدف حملە قرار دادە است. این احزاب بعد از سال ١٩٩٢ و شکل‌گیری اقلیم کردستان عراق و ترور رهبرانشان، کم کم از مواضع خود در مناطق مرزی پا پس کشیدند و در شهرهای این منطقه مستقر شدند. اما هیچ موقع به خلع سلاح تن ندادند.

در چند سال گذشتە این احزاب برخی از نیروهای پیشمرگ خود را بار دیگر در ارتفاعات هم مرز با ایران مستقر کردەاند.

امید برین
دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *