اعتراضات تازه در ایران در خلال بازداشت چهره‌ها و واکنش‌های خارجی

علیرغم افزایش آمار کشته‌ها در جریان اعتراضات ضدحکومتی ایران و اختلال تقریبا کامل ارتباطات اینترنتی، ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی است که تظاهرکنندگان در چندین شهر از جمله تهران، سنندج، رشت و مشهد بار دیگر خواهان پایان حکومت جمهوری اسلامی شده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقو بشر ایران که در نروژ مستقر است روز پنجشنبه در توییتی نوشت که «کشته شدن حداقل ۸۳ نفر از جمله شماری کودک در جریان اعتراضات ایران تایید شده است.»

تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که شمار بزرگی از «اغتشاشگران» بازداشت شده‌اند، اما آماری ارائه نکرد. مقام‌ها و رسانه‌های دولتی ایران به معترضان اغلب برچسب اغتشاشگر می‌زنند. این درحالی است که در این کشور برای اعتراضات غیرحکومتی – حتی برای جناح اصلاح‌طلب – هیچ گونه مجوزی صادر نمی‌شود.

از سرنوشت بسیاری از بازداشت‌شدگان خبری در دست نیست.

به گزارش رویترز مقام‌های رسمی در ایران می‌گویند که ۴۱ نفر از جمله نیروهای امنیتی و پلیس در اعتراضات اخیر کشته شدند.

از طرف دیگر محکومیت بین المللی سرکوب معترضان ادامه دارد، اما نهادهای حکومت ایران بر رویکرد سابق پافشاری می‌کنند. از جمله مجلس خبرگان در این روز خواستار پیگرد قضایی «آشوب طلبان» شد.

همزمان اعتصاب‌هایی به خصوص در دانشگاه‌ها به جریان افتاده است.

روز پنجشنبه بیش از ۲۰۰ نفر از اساتید و مدرسین دانشگاه‌های سراسر ایران با امضای بیانیه‌ شدیدالحنی خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند و هشدار دادند تا آنها آزاد نشوند، دانشگاه‌ها به روال عادی برنمی‌گردد.

اعتراضات تازه

ویدوئی از حوادث پنجشنبه هفتم مهر ماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد عده‌ای از شهروندان رشت در این شهر تجمع کرده و شعار«مرگ بر دیکتاتور» و «زن، زندگی، آزادی» سر داده‌اند.

رشت و چند شهر دیگر در استان‌های گیلان و مازندران چون آمل، از کانون‌های اعتراضات در دو هفته گذشته بودند و بنابر گزارش‌ها صدها معترض در این شهرها طی هفته اول اعتراضات بازداشت شده‌اند.

در ویدئوی دیگری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده شهروندان قم با آمدن به خیابان‌ها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنها با روشن کردن آتش و به میان خیابان آوردن سطل‌های زباله، تردد را مسدود کرده اند و در کمی دورتر درگیری میان یک جمع دیده می‌شود که افراد نزدیک به محل فیلمبرداری از آن استقبال می کنند و شعار «توپ تفنگ فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر می‌دهند.

همچنین شهروندان تهرانی در منطقه تجریش در شمال پایتخت با به صدا درآوردن بوق خودرو خود اعتراض می‌کنند. ضبط کننده این ویدیو می‌گوید موتورسواران با زدن به میان مردم تلاش دارند آنها را متفرق و از کنار هم آمدن دور کنند.

اعتراض‌‌ها در سنندج هم ادامه یافته است. در یک ویدئو از این شهر که بی‌بی‌سی دریافت کرده گروهی از معترضان ظاهرا با یک مامور درگیر شده‌اند و در آن نزدیکی صدای مکرر شلیک تیر شنیده می‌شود.

همچنین ویدئوهایی از اعتراضات در سایر شهرها از جمله کرمان، مشهد و مسجد سلیمان منتشر شده است.

در ویدئویی که گفته می‌شود به مشهد مربوط است یک مامور درحال تیراندازی است، درحالی که گروهی از جوانان از اطراف فریاد می‌زنند «تیر نزن».

یک روز پیشتر در دوازدهمین روز اعتراض‌ها در ایران، شمار زیادی از دانشگاهیان در شیراز، تهران، تبریز و شهرهای دیگر اعلام کردند که سر کلاس‌های حضوری و مجازی حاضر نخواهند شد.

گزارش‌های ویدئویی در شبکه های اجتماعی از اعتصاب برخی فروشگاه‌ها و رانندگان کامیون حکایت دارد. بی‌بی‌سی مستقلا این گزراش‌ها تایید نکرده است.

ادامه بازداشتها

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران از بازداشت حسین ماهینی، فوتبالیست شناخته شده ایرانی خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری آقای ماهینی «در پی اعلام جرم علیه برخی از سلبریتی‌ها به جهت تشویق به اغتشاش» با حکم‌فضایی بازداشت شده است.

در پی گسترش حمایت چهره‌های شناخته شده از اعتراضات سراسری در ایران، تهدید و بازداشت ها آنها توسط حکومت ایران بالا گرفته است.

اولین و آخرین پست حسین ماهینی، بازیکن سابق پرسپولیس در اینستاگرام، ۱۲ روز پیش منتشر شده که در آن تصاویری از مراسم خاکسپاری مهسا امینی را منتشر کرده است و در پای آن نوشته «خدا ازتون نگذره.»

همچنین منابع نزدیک به شروین حاجی‌پور، خواننده آهنگ اعتراضی «برای…» در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی تائید کرده‌اند که او ساعتی پیش بازداشت شده است. ویدیو کلیپ این آهنگ در کمتر از ۴۸ ساعت تا پیش از حذف حدود ۴۰ میلیون بار دیده شده بود.

همچنین گزارش شد که مونا برزویی،‌ ترانه سرای ایرانی، و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌مهین، بازداشت شدند.

خانم محمدی خبرنگاری است که با سفر به سقز گزارش مراسم خاکسپاری مهسا امینی را در هم‌میهن منتشر کرده بود. چند روز پیش ماموران امنیتی به خانه او رفته و وسایلش را ضبط کرده بودند.

در چند روز گذشته موج بازداشت خبرنگاران در کنار دانشجویان و دانش‌آموزان ادامه داشته و حدود ۲۰ خبرنگار در ایران بازداشت شده‌اند.

چهارشنبه صبح زنی به نام دنیا راد با دوستش برای خوردن صبحانه به یک قهوه‌خانه در جنوب تهران رفت. عکس بی‌حجاب‌شان را در توییتر گذاشت و نوشت: «بین‌کار رفتیم جوادیه صبحانه خوردیم و برگشتیم.»

برخی گزارش‌ها حاکیست که خانم راد هم بازداشت شده است.

اعتراض در کابل مقابل سفارت جمهوری اسلامی
توضیح تصویر، اعتراض در کابل مقابل سفارت جمهوری اسلامی

تحولات خارجی

اعتراض ایرانیان در خارج و حمایت شهروندان خارجی از معترضان ایرانی روز پنجشنبه ادامه پیدا کرد. تظاهراتی در حمایت از ایرانیان در ملبورن، واشنگتن و اسلو برگزار شد.

در کابل نیروهای طالبان تظاهرات گروهی از زنان در حمایت از زنان ایرانی را با تیراندازی هوایی متفرق کردند.

در واشنگتن گروهی فراجناحی از اعضای سنای آمریکا قطعنامه‌ای را در محکومیت بازداشت و مرگ مهسا امینی – که این اعتراضات بعد از آن شروع شد – معرفی کردند.

کریس کونز، سناتور دمکرات، در بیانیه‌ای گفت که هزاران معترض شجاع ایرانی را که جان خود را برای کسب حقوقی انسانی‌شان، از جمله حقوق زنان، در ایران به خطر می‌اندازند ستایش می‌کند.

او افزود: «واکنش عمومی به مرگ مهسا امنینی در دست گشت ارشاد روشن می‌کند که سرکوب دولتی یارای شکست دادن خواست مردم ایران برای کرامت و احترام را ندارد.»

ده‌ها جمهوری خواه و دمکرات از این قطعنامه حمایت کرده‌اند.

سناتور جیم ریش، جمهوری خواه از آیداهو، که از اعضای کمیته روابط خارجی سناست در بیانیه‌ای گفت: «تلاش کورکورانه دولت بایدن برای دستیابی به توافق هسته‌ای فقط باعث تقویت رژیم ایران می‌شود. دولت آمریکا باید مسیرش را عوض کند و ایران را به خاطر نقش حقوق بشر مسئول بشناسند.»

به گزارش آسوشیتدپرس معلوم نیست این قطعنامه چه زمانی در صحن سنا به رای گذاشته خواهد شد.

در آلمان آنالنا بائربوک، وزیر خارجه گفت «هر کاری» که در توانش باشد انجام می‌دهد تا اتحادیه اروپا کسانی را که در ایران زنان را سرکوب می‌کنند،‌ تحریم کند. به گزارش رویترز از برلین، خانم بائربوک گفت: «مقامات ایران باید فورا به اقدامات وحشیانه خود علیه معترضان پایان دهند.»

وزیر خارجه آلمان در جلسه پارلمان آلمان خواستار تحقیق درباره مرگ مهسا امینی و معترضان به مرگ او شد.

واکنش تازه نهادهای حکومتی و دولت

همزمان یک مقام ایرانی آمریکا را مسئول اعتراضات دانسته است.

به گزارش همشهری آنلاین، حسن حسن‌زاده فرمانده سپاه تهران بزرگ، اعتراضات اخیر را مشکلات «اقتصادی» دانست و گفت دو هفته پیش در شنود یک مقام آمریکایی گفته شده «فشار حداکثری نمی‌تواند آن‌ها را مقابل ایران به پیروزی برساند، از این روی تنها راه این است که به بهانه فشار اقتصادی، مردم را به خیابان‌ها بکشانیم.»

فرمانده سپاه تهران بزرگ گفته «فتنه‌های امروز فتنه‌های جهانی است و آنها سعی دارند با انجام عملیات روانی، به جوانان القا کنند که این‌کشور آینده‌ای ندارد؛ اما این‌ تلاش هم نتیجه‌ای برای دشمنان نخواهد داشت.»

با وجود ادامه اعتراضات در تهران، محسن منصوری استاندار پایتخت گفت که «اغتشاشات اخیر تمام شده است و تهران برای چندمین شب متوالی در امنیت کامل به سر می‌برد.» به گزارش ایسنا، او گفت «ما حساب افراد غافل را از آشوبگران جدا می کنیم، اما در این میان با سلبریتی‌هایی که در آتش اغتشاشات دمیدند برخورد می‌کنیم».

مجلس خبرگان رهبری هم در بیانیه‌ای خواستار پیگرد قضایی «آشوب طلبان» شد. به گزارش ایرنا این نهاد از آنچه که «خویشتن‌داری و تدبیر» فرماندهی انتظامی در برابر اعتراضات خوانده و همچنین هدف قراردادن مقر کردهای اقیلم کردستان عراق توسط سپاه پاسداران، قدردانی کرده است.

در این بیانیه گفته شده که مجلس خبرگان رهبری با اجرای قوانین و احکام اسلامی در جامعه «اصرار دارد.»

از طرف دیگر وزارت خارجه ایران از احضار کاردار سفارت فرانسه در تهران به دلیل «دخالت وزارت خارجه فرانسه و برخی مقامات فرانسوی در امور داخلی ایران» خبر داد. به گفته وزارت خارجه ایران کاردار سفارت فرانسه در تهران در نبود سفیر این کشور به وزارت خارجه رفته است.

دولت فرانسه دو روز پیش در بیانیه‌ای خشونت و بازداشتهای خودسرانه تظاهرکنندگان در ایران،‌ نقض آشکار حقوق زنان و آزادی بیان از طریق مسدود کردن سایت‌های خبری و شبکه های اجتماعی را محکوم کرد و از دولت ایران خواست که به این «سرکوب وحشیانه» پایان دهد.

وزارت خارجه ایران می‌گوید که علت احضار کاردار سفارت فرانسه در تهران «دخالت» وزارت خارجه فرانسه و برخی از مقامات فرانسوی در امور داخلی ایران،‌ «شرکت سه تن از وزرای مشاور دولت فرانسه» در تجمع اعتراضی در پاریس و کاریکاتور نشریه شارلی ابدو بوده است.

استفاده از کودکان به عنوان نیروی ضدشورش
توضیح تصویر، استفاده از کودکان به عنوان نیروی ضدشورش

«استفاده ابزاری از کودکان» برای سرکوب

بیش از ۸۰۰ تن از فعالان ادبیات کودکان و نوجوانان در ایران در نامه‌ای کشتن و بازداشت معترضان نوجوان و همچنین استفاده ابزاری از کودکان و نوجوانان برای مقابله با اعتراضات را محکوم کردند.

فعالان حوزه کودکان و نوجوانان می‌گویند که ما «مجدانه خواستار آزادی فوری نوجوانان بازداشت‌شده و پایان‌دادن به سرکوب خونینِ معترضان هستیم.»

در بیانیه این نویسندگان،‌ روزنامه نگاران و شاعران حوزه کودکان و نوجوانان آمده: «ضمن همراهیِ قاطع با هموطنان دردمندمان، با صدای بلند اعلام‌ می‌کنیم براساس مفاد پیمان‌نامه‌ی جهانیِ حقوق کودک و همین‌طور قانون حمایت از اطفال و نوجوانانِ ایران، پاسخ هیچ معترضی، به ویژه معترض نوجوان گلوله و جای او در زندان نیست.»

در این بیانیه همچنین با اشاره به تصاویر منتشر شده از استفاده از کودکان و نوجوانان برای مقابله با معترضان آمده: «مشاهدات میدانی نیز از حضور نوجوانان زیر ۱۸ سال در واحدهای ویژه‌ی نظامی و انتظامی حکایت دارد».

در این بیانیه آمده: «صف کردن عده‌ای نوجوان مسلح با پوشش نظامی در برابر مردم معترض، مصداق بارز نقض حقوق کودک و استفاده‌ی ابزاری از آن‌هاست.»

این فعالان حوزه کودکان و نوجوانان نسبت به «عواقب ناگوار» و «غیرقابل جبران» این کار هشدار دادند.

در بین کسانی که بیانیه را امضا کردند اسامی مصطفی رحماندوست، اسدالله شعبانی، افسانه شعبان‌نژاد، فریدون عموزاده خلیلی، آذین آدمیت، مرضیه برومند، زهره احمدی، الهه افشار، نرگس ابراهیمی، گیسو فغفوری، علی کاشفی خوانساری، الهام موسوی نسب و الیکا هدایت به چشم می‌خورد.


اعتراضات در تهران، کرمان، قم، قزوین، سنندج، رشت و مشهد شکل گرفته است

شعار «زن،‌ زندگی، آزادی» در بازار بندرعباس

ویوهایی که از بندرعباس به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، امشب هفتم مهرماه عده‌ای از معترضان در بازار اوزی‌های این شهر را نشان می‌دهد که تجمع کرده‌اند و شعار «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند.در ویدیوی دیگری که در فلکه برق بندرعباس تهیه شده، حضور نیروهای امنیتی سنگین گزارش شده است.

اگر شما هم شاهد اعتراضات یا سرکوب معترضان بودید می‌توانید ویدئوهایتان را به پیام‌گیرهای ما در تلگرام و یا واتساپ و آیمسیج اپل بفرستید.

اگر می‌توانید هنگام ضبط ویدیو، مانند این ویدیو تاریخ و محل را بگویید اما هرگز خودتان را به خطر نیاندازید.

شاید با توجه به قطعی و سرعت پایین اینترنت بهتر باشد ویدیوها را کوتاهتر از معمول ضبط کنید که ارسال آنها سریع‌تر ممکن شود

ادامه اعتراضات در کرمان، تیراندازی ماموران با هدف متفرق کردن معترضان

در ویدیویی که تاریخ و محل آن «کرمان – هفتم مهر» عنوان می‌شود چندین معترض در جهت خلاف دوربین در حال دویدن هستند و صدای تیراندازی هم شنیده می‌شود.

به نظر می‌رسد با وجود سرکوب شدید معترضان و همچنین تعطیلی‌های مذهبی طی چند روز گذشته، اعتراضات در شهرهای مختلف ایران همچنان ادامه دارد.

اگر شما هم شاهد اعتراضات یا سرکوب معترضان بودید می‌توانید ویدئوهایتان را به پیام‌گیرهای ما در تلگرام و یا واتساپ و آیمسیج اپل بفرستید.

اگر می‌توانید هنگام ضبط ویدیو، مانند این ویدیو تاریخ و محل را بگویید اما هرگز خودتان را به خطر نیاندازید.

شاید با توجه به قطعی و سرعت پایین اینترنت بهتر باشد ویدیوها را کوتاهتر از معمول ضبط کنید که ارسال آنها سریع‌تر ممکن شود.

بازگشت معترضان به خیابان‌ها در رشت

ویدِوئی که امروز هفت مهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد عده‌ای از شهروندان رشت در این شهر تجمع کرده و شعار«مرگ بر دیکتاتور» و «زن، زندگی، آزادی» سر داده‌اند.

رشت و چند شهر دیگر در استان‌های گیلان و مازندران چون آمل، از نخستین کانون‌های اعتراضات در دو هفته گذشته بودند و بنابر گزارش‌ها صدها معترض در این شهرها طی هفته اول اعتراضات بازداشت شده‌اند.

اگر شما هم شاهد اعتراضات یا سرکوب معترضان بودید می‌توانید ویدئوهایتان را به پیام‌گیرهای ما در تلگرام و یا واتساپ و آیمسیج اپل بفرستید.

اگر میتوانید هنگام ضبط ویدیو، مانند این ویدیو تاریخ و محل را بگویید اما هرگز خودتان را به خطر نیاندازید.

شاید با توجه به قطعی و سرعت پایین اینترنت بهتر باشد ویدیوها را کوتاهتر از معمول ضبط کنید که ارسال آنها سریع‌تر ممکن شود.

شعار معترضان در قم: «توپ، تفنگ، فشفشه، آخوند باید گم بشه»

‌بر اساس ویدئویی که امروز – پنجشنبه ۷ مهر – در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، شهروندان قمی با آمدن به خیابان‌ها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنها با روشن کردن آتش و به میان خیابان آوردن سطل‌های زباله، تردد را مسدود کرده اند و در کمی دورتر درگیری میان یک جمع دیده می‌شود که افراد نزدیک به محل فیلمبرداری از آن استقبال می کنند و شعار «توپ تفنگ فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر می‌دهند.

اگر شما هم شاهد اعتراضات یا سرکوب معترضان بودید می‌توانید ویدئوهایتان را به پیام‌گیرهای ما در تلگرام و یا واتساپ و آیمسیج اپل بفرستید.

اگر میتوانید هنگام ضبط ویدیو، تاریخ و محل را بگویید اما هرگز خودتان را به خطر نیاندازید.

شاید با توجه به قطعی و سرعت پایین اینترنت بهتر باشد ویدیوها را کوتاهتر از معمول ضبط کنید که ارسال آنها سریع‌تر ممکن شود.

تجریش در شمال تهران؛ موتورسواران همه جا هستند اما مردم با بوق اعتراض می‌کنند

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد که شهروندان تهرانی در منطقه تجریش در شمال پایتخت با به صدا درآوردن بوق خودرو خود اعتراض می‌کنند.

ضبط کننده این ویدیو می‌گوید موتورسواران با زدن به میان مردم تلاش دارند آنها را متفرق و از کنار هم آمدن دور کنند.

اگر شما هم شاهد اعتراضات بودید می‌توانید ویدئوهایتان را به پیام‌گیرهای ما در تلگرام و یا واتساپ و آیمسیج اپل بفرستید.

اگر میتوانید هنگام ضبط ویدیو، تاریخ و محل را بگویید اما هرگز خودتان را به خطر نیاندازید.

شاید با توجه به قطعی و سرعت پایین اینترنت بهتر باشد ویدیوها را کوتاهتر از معمول ضبط کنید که ارسال آنها سریع‌تر ممکن شود.

ادامه اعتراضات در سنندج با وجود تلاش‌ها برای سرکوب معترضان

‌تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد اعتراض‌‌های شهروندان سنندجی پنجشنبه – هفتم مهر – هم ادامه یافته است.در این تصاویر صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

اگر شما هم شاهد اعتراضات بودید می‌توانید ویدئوهایتان را به پیام‌گیرهای ما در تلگرام و یا واتساپ و آیمسیج اپل بفرستید.

اگر میتوانید هنگام ضبط ویدیو، تاریخ و محل را بگویید اما هرگز خودتان را به خطر نیاندازید.

شاید با توجه به قطعی و سرعت پایین اینترنت بهتر باشد ویدیوها را کوتاهتر از معمول ضبط کنید که ارسال آنها سریع‌تر ممکن شود.

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *