نسرین ستوده برنده جایزه حقوق بشری روبرت بندیتر شد

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ آبان ۱۴۰۱: نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر ایرانی، برنده جایزه روبرت بندیتر شد. این جایزه، در مراسم ویژه روز پایانی هشتمین کنگره جهانی مبارزه با اعدام، اعطا شد. محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، جایزه را به نیابت از خانم ستوده دریافت کرد و پیام او را خواند.

متن فارسی پیام نسرین ستوده به کنگره جهانی مبارزه با اعدام:

رییس محترم کنگره جهانی علیه اعدام
اعضای گرامی،
با تقدیم احترام،
اینجانب طی روزهای اخیر مطلع شدم که یکی از چهار کاندیدای جایزه ی بین المللی«مبارزه با اعدام» هستم.

وه! که چه فرصت خوبی است تا در چنین روزهایی که احکام اعدام برسر جوانان معترض ما در ایران سایه انداخته است، صدای خود را به گوش همه ی جهانیان و بویژه کنگره ی معتبرشما برسانیم.

من هنوز نمی دانم افتخار کاندیداتوری با چه کسان دیگری نصیب ام شده است، اما بدون شک همه ی آن ها برای دریافت این جایزه شایسته تر از اینجانب هستند. از قضا من ازآن ها هم تقاضای کمک و یاری دارم و از شرکت کنندگان در این کنگره که قطعا به دلیل دغدغه هایی که برای آن ها وجود داشته است، در این کنگره شرکت کرده اند، نیز یاری می طلبم.

من، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی در ایران از همه ی جهانیان و از این کنگره می خواهم در این روزهای سخت چشم و گوش ایرانیان حق طلب باشند. روزهایی که ناعادلانه جوانانی را زیر حکم اعدام می برند که از حق قانونی خود برای شرکت در اعتراضات «زن،زندگی،آزادی»، استفاده کرده اند.

بی شک تغییررفتار حکومت با معترضان و اجتناب اکید قوه قضاییه ازاعدام معترضان، به لغو مجازات اعدام در آینده ی ایران کمک خواهد کرد.

این روزها، افکار عمومی در ایران، بیش از هر زمان دیگری به لغو مجازات اعدام و همسو با اهداف جامعه ی حقوق بشری جهانی برای تحقق زندگی مبتنی بر صلح، عدالت و قانون نزدیک تر شده است. از این رو از شما به عنوان نهاد مدنی معتبر، می خواهیم به ما در استقرار صلح، عدالت و محو مجازات اعدام کمک کنید، باشد که حمایت و همراهی شما در رسانیدن فریادهای عدالت خواهی ایرانیان، آغازی باشد برای پایان مجازات اعدام.

با تقدیم بهترین احترامات
نسرین ستوده
ایران-تهران
نوامبر 2022

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *