دست‌کم ۱۰ نفر در یک روز در شهرهای مختلف ایران اعدام شدند

سازمان‌های حقوق بشری از اعدام دست‌کم ۹ مرد در زندان‌های ارومیه، سلماس، میاندوآب و قم خبر داده‌اند. حکم اعدام دو زن در نیشابور و ارومیه نیز اجرا شده است. گفته می‌شود، در کمتر از پنج ماه ۱۰ زن در ایران اعدام شده‌اند.

بنا بر اعلام سازمان‌ حقوق بشر ایران، سحرگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) حکم اعدام دست کم شش زندانی در پرونده‌های جداگانه مرتبط با “مواد مخدر” در زندان مرکزی ارومیه اجرا شده است. در میان اعدام‌شدگان یک زن به نام پروین موسوی نیز بوده است.

دیگر متهمانی که حکم اعدام آنها اجرا شده است، رامین لوندی ۲۹ ساله، یوسف سعیدی‌چهره ۳۰ ساله و پرویز میرقاسمی هر سه اهل ارومیه، منصور ناصری ۴۵ ساله و اهل بوکان و زندانی دیگری با نام خانوادگی جبلی، اهل تبریز بوده‌اند.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانیان به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «پروین موسوی، رامین لوندی، یوسف سعیدی و پرویز میرقاسمی از چهار سال پیش، منصور ناصری از شش سال پیش و جبلی از پنج سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.»

اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” اعدام شده‌اند، در چهار سال گذشته به‌طور مستمر افزایش شدیدی داشته‌ است.

در سال ۲۰۲۲ بنا بر اعلام سازمان‌های حقوق بشری مختلف ۲۵۶ نفر در ایران به اتهام مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند. این آمار اما در سال ۲۰۲۳  افزایش یافته و در این ارتباط ۴۷۱ نفر اعدام شدند.

گفتنی است، اعدام این شش زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین اعلام کرده است، پروین موسوی، نهمین زنی است که اعدامش در سال ۲۰۲۴ میلادی به ثبت رسیده است.

اعدام یک زن به اتهام قتل در زندان نیشابور

از سوی دیگر حکم یک متهم به قتل به‌ نام فاطمه عبداللهی نیز در زندان نیشابور در صبح شنبه ۲۹ اردیبهشت اجرا شده است.

فاطمه عبداللهی ۲۷ ساله که دهمین زنی است که در سال جاری میلادی در ایران اعدام شده است، سه سال پیش به اتهام قتل همسر خود بازداشت و به قصاص محکوم شده بود.

یک “کودک مجرم” در میاندوآب اعدام شد

همچنین سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرده است، سحرگاه روز شنبه ٢٩ اردیبهشت حکم اعدام رامین سعادت، جوان ۲۰ اهل روستای دولت‌آباد شهرستان میاندوآب در زندان مرکزی این شهرستان اجرا شده است.

بیشتر بخوانید: برندگان نوبل: ایران را برای توقف اعدام تحت فشار بگذارید

به گفته یک منبع مطلع، حکم اعدام این زندانی در حالی در سن ۲۰ سالگی اجرا شده است که او چهار سال پیش، در ۲۶ آذر ۱۳۹۹ و در سن ۱۷ سالگی به اتهام قتل عمد از سوی دادگاه انقلاب میاندوآب به اعدام محکوم شده بود.

با استناد به آمار هه‌نگاو، در سال ۲۰۲۳ میلادی حکم اعدام دست‌کم پنج “کودک مجرم” در زندان‌های خرم‌آباد، چابهار، سبزوار و قزلحصار کرج اجرا شده است.

این احکام در حالی اجرا شده است که کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل صراحتا ممنوعیت استفاده از مجازات‌های سخت، از جمله اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال را ممنوع اعلام کرده است.

اعدام مردی که در باشگاه بدنسازی متهم به قتل شده بود

هشتمین متهمی که در روزهای گذشته در ایران اعدام شده است، ناصر عطارد نام دارد که حکمش در زندان مرکزی قم به اجرا درآمده است.

حکم اعدام ناصر عطارد ۳۷ ساله روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در حالی اجرا شده است که او  متهم بود، شش سال  پیش در یک باشگاه بدنسازی در یک درگیری مرتکب قتل عمد شده است.

حکم اعدام دو زندانی در سلماس اجرا شد

از سوی دیگر بنا بر اعلام سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، حکم اعدام دو زندانی کُرد به نام‌های اصغر حاجی‌زاده و کاوه باشانگر هم سحرگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت در زندان مرکزی سلماس اجرا شده است.

اصغر حاجی‌زاده، اهل سلماس و کاوه باشانگر، اهل مهاباد نیز هر دو در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر محکوم به اعدام شده بودند.

انتقال چهار زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی

اجرای احکام اعدام در روزهای گذشته در ایران در حالی صورت گرفته است که گفته می‌شود، چهار زندانی از جمله یک تبعه کشور افغانستان که آنها نیز با اتهامات مربوط به مواد مخدر و قتل عمد روبه‌رو هستند، در زندان مرکزی شیراز (عادل‌آباد) برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران، هویت سه تن از این زندانیان را مجتبی جوینده، مصطفی آقایی و نادر قربانی اعلام کرده است. هویت چهارمین زندانی که تبعه کشور افغانستان است، مشخص نیست.

مجتبی جوینده و مصطفی آقایی به اتهام قتل عمد و نادر قربانی و زندانی تبعه افغانستان به اتهام مربوط به مواد مخدر در خطر اجرا شدن حکمشان قرار دارند.

خطر قریب‌الوقوع اعدام کامران شیخه

سازمان عفو بین‌الملل همچنین روز گذشته نسبت به خطر قریب‌الوقوع اعدام کامران شیخه، متهم پرونده‌ای که شش نفر دیگر از آن تاکنون اعدام شده‌اند، هشدار داده بود.

عفو بین الملل روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در پیامی در شبکه اکس (توییتر سابق) از جامعه جهانی خواست برای توقف اعدام‌ها در ایران، جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند.

کامران شیخه ٣٩ ساله، زندانی عقیدتی اهل سنت در ۱۶ آذر ۱۳۸۸ از سوی ماموران امنیتی در شهر مهاباد بازداشت و در اواخر اسفند سال ۱۳۹۴ از سوی دادگاه انقلاب تهران همراه شش هم‌پرونده‌ای خود به اتهامات “افساد فی‌الارض”، “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروه‌های سلفی” به اعدام محکوم شد.

در ماه‌های اخیر، حکم اعدام دیگر زندانیان عقیدتی این پرونده به اسامی خسرو بشارت، قاسم آبسته، ایوب کریمی، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی و انور خضری نیز اجرا شده بود.

اعدام‌ها در ایران پس از خیزش مردمی شهریور ۱۴۰۱ برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه و خاموش کردن اعتراضات شتاب بیشتری گرفته و حاکمیت از مجازات اعدام به‌عنوان ابزاری برای حذف مخالفان سیاسی و ایجاد رعب و وحشت در جامعه و فشار به معترضان استفاده کرده است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *