اجرای حکم اعدام خسرو بشارت، زندانی کرد سنی مذهب پس از تحمل بیش از چهارده سال حبس

در چهار هفته گذشته دستکم ۱۰۳ نفر در زندان‌های جمهوری‌اسلامی اعدام شده‌اند

صبح امروز حکم اعدام خسرو بشارت، زندانی اهل‌سنت کُرد به همراه سه زندانی دیگر که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا درآمد. در چهار هفته گذشته دستکم ۱۰۳ نفر در زندان‌های جمهوری‌اسلامی اعدام شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران ضمن محکوم کردن شدید اعدام خسرو بشارت و موج اعدام‌های کنونی در ایران خواستار تلاش فوری جامعه جهانی برای متوقف کردن ماشین کشتار جمهوری اسلامی شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفت: «خسرو بشارت پس از شکنجه در دادگاهی کاملا غیرمنصفانه بر اساس اتهام‌های دروغین به اعدام محکوم شده بود. اعدام او بر اساس قوانین بین‌المللی و حتی قوانین جمهوری اسلامی غیر قانونی است و قتل فراقضایی محسوب می‌شود. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مسئولان قوه قضایی فاسد جمهوری‌اسلامی باید در قبال این جنایت پاسخگو باشند». او در ادامه گفت :« سکوت جامعه جهانی در قبال اعدام بیش از ۱۰۳ نفر در چهار هفته گذشته غیر قابل قبول است و باید پایان یابد»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح امروز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، حکم اعدام خسرو بشارت، ۴۰ ساله، زندانی سنی مذهب کرد در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا درآمد.

خسرو بشارت در یک پرونده مشترک به همراه فرهاد سلیمی، داوود عبداللهی، ایوب کریمی، انور خضری، کامران شیخه و قاسم آبسته در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و براساس اعترافات تحت شکنجه و بدون برخورداری از دادرسی عادلانه به اعدام محکوم شدند.

پیشتر پنج تن از متهمان این پرونده به‌نام‌های قاسم آبسته، ایوب کریمی، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی و انور خضری به‌ترتیب در روزهای ۱۴ آبان، ۸ آذر، ۱۲ دی و ۳ بهمن ماه سال ۱۴۰۲ و ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ اعدام شده بودند. بدین‌ترتیب جان کامران شیخه، تنها متهم باقی‌مانده در این پرونده، در خطر جدی قرار دارد.

پیشتر یکی از بستگان خسرو بشارت به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «نمی‌دانیم چرا روی خسرو دست گذاشتند و این اتهام را به وی وارد کردند. او آدم مذهبی‌ای است و نماز می‌خواند و تفکرات تندروی یا تکفیری یا هرچیز دیگری شبیه این نداشت و آنها را قبول هم نداشت. در بازجویی‌ها اتهام قتل یک سرباز هم به وی وارد کردند و سر موضوع این قتل خیلی شکنجه شد. ولی بعدا شاهدان به همراه برادر سرباز کشته شده آمدند برای شناسایی و تایید کردند کسی که برادرش را کشته، خسرو و دو هم پرونده‌اش -انورخضری و کامران شیخه- نبوده‌اند».

این منبع در ادامه اظهار داشت: «سر همین سربازی که می‌گفتند کشته شده، قبلا دو نفر دیگر را هم گرفته بودند و آنها زیر شکنجه اعتراف کرده بودند. همه مهاباد هم ماجرایش را می‌دانستند. خسرو سر قتل این دو سرباز خیلی شکنجه شده بود و زیر شکنجه موضوع را قبول کرده بود ولی مسئله قتل سرباز با شهادت برادرش که درهنگام قتل حضور داشت، رفع شد. هیچ سلاحی یا وسیله جنگی یا حتی چاقو هم از خسرو نگرفته بودند، با این حال پس از برطرف شدن موضوع قتل، اتهام افساد فی الارض را به خسرو و هم پرونده‌اش وارد کردند».

به همراه خسرو بشارت حکم اعدام سه زندانی دیگر نیز در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا درآمده است.

هویت این سه زندانی سیروس حیا‌ت‌بینی، محمدرضا رحیم‌پور و محمدکریم فاضلی احراز شده که در پرونده‌های جداگانه با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام این چهار زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

از ۱۷ آوریل تا هنگام انتشار این خبر در ۱۵ مه (۲۸ روز)، دست‌کم ۱۰۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. اتهام ۶۱ تن از ایشان مربوط به «مواد مخدر» بود.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *