اعلامیه همگامی برای جمهوری سکولاردموکرات در ایران پیرامون استرداد حمید نوری

آزادی نوری، تشویق جمهوری اسلامی به ادامه گروگانگیری است!

نخست وزیر سوئد اعلام کرد که در ازای آزادی زودهنگام حمید نوری که به حبس ابد محکوم شده بود، یوهان فلودروس و سعید عزیزی، ایرانی سوئدی زندانی در تهران آزاد می‌شوند.

با توجه به تبادل زندانیان که در گذشته بین ایران و آمریکا و بلژیک انجام شده بود، می‌شد تصور کرد که این اتفاق زودتر یا دیرتر خواهد افتاد، اما از آنجایی که یک ماه پیش حکم نوری به حبس ابد نهایی شد، تصور نمی‌رفت که تبادل به این زودی صورت پذیرد.

بی‌توجهی به نقض فاحش حقوق بشر در ایران و آزادی جنایت‌کاری چون حمید نوری، جمهوری اسلامی را به ادامه گروگان‌گیری اتباع خارجی و سرکوب شدیدتر آزادی‌خواهان در ایران تشویق می‌نماید. از این زاویه به درستی انتقادات به دولت دست راستی سوئد به خاطر استرداد حمید نوری و صرفنظر کردن از آزادی دکتر احمدرضا جلالی آغاز شده است.

ما این اقدام دولت سوئد را، که عدالت و حقوق بشر را زیر پا گذاشته و یک جنایتکار را آزاد کرده و به این ترتیب خواسته یا ناخواسته راه را برای گروگان‌گیری‌های بیشتر و تشدید سرکوب و ترور هموارتر کرده است، محکوم می‌کنیم و خواهان تجدید نظر در این سیاست هستیم. این سیاست توهین به دستگاه قضایی سوئد و خاک پاشیدن به چشم مادران و خانواده‌های داغداری است که بیش از چهار دهه است، فرزندان خود را به عاملیت امثال حمید نوری‌ها از دست داده‌اند.

همگامی برای جمهوری سکولاردموکرات در ایران

۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴

@hamgamijds

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *