توافق نمایندگان کنگره آمریکا برسر لایحه جدید تشدید تحریم‌ها علیه ایران

مجلس نمایندگان و سنا آمریکا، روز دوشنبه ۹ مرداد در مورد لایحه جدید تشدید تحریم‌ها علیه بخش نفت و بانک ایران به توافق رسیدند.
خبرگزاری‌ها طی روزهای اخیر خبر داده‌بودند که قانون‌گذاران آمریکایی در تلاشند تا پیش از جمعه، ۱۳ مرداد، که نمایندگان کنگره برای فصل تعطیلات از واشنگتن خارج می‌شوند برسر لایحه جدید تحریمی علیه ایران به توافق برسند و خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه از دست‌یابی کنگره به چنین توافقی در این روز خبر داد.
لایحه جدید شامل چند مورد از اقدامات جدید علیه افراد و شرکت هایی است که محموله‌های نفتی ایران را حمل یا بیمه می‌کنند یا می‌کوشند بهای خرید نفت از ایران را با طلا بپردازند.

لایحه جدید، هر فرد یا شرکتی را که برای ایران اورانیوم استخراج کند، و یا به ایران کشتی نفتکش بفروشد، نفتکش اجاره دهد یا نفتکش‌های ایرانی را بیمه کند مشمول تحریم آمریکا خواهد کرد.

این لایحه هم‌چنین عرصه را بر فعالیت‌های ایران جهت دور زدن تحریم‌ها تنگ‌تر خواهد کرد.

ازجمله اقدامات ایران برای دور زدن تحریم‌ها، تغییر پرچم نفتکش‌ها و خاموش کردن دستگاه ردیاب کشتی است که این لایحه جدید به دنبال جلوگیری از آن است.

بنا بر این گزارش با تصویب لایحه جدید، دریافت درآمد حاصل از فروش نفت ایران برای مقامات ایرانی دشوارتر از پیش خواهد شد.

تمامی کسانی که در بخش نفت، پتروشیمی، و گاز ایران کار می‌کنند و تمامی افرادی که به بخش نفت و گاز ایران خدمات، فناوری یا تجهیزات ارائه کنند مشمول تحریم‌های جدید خواهند بود.

لایحه جدید هم‌چنین افراد و شرکت‌هایی را که به جمهوری اسلامی برای سرکوب شهروندان تجهیزاتی چون گاز اشک‌آور، گلوله‌های لاستیکی، و ابزار نظارت ارسال کنند شامل محرومیت از روادید و مسدود کردن دارایی‌ها خواهد کرد.

با دست‌یابی به توافق برسر این لایحه، نمایندگان کنگره آمریکا امیدوارند تا طی هفته جاری، احتمالاً در روز چهارشنبه، تصویب این لایحه را در کنگره به رأی بگذارند.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است که کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، ایپک، که از گروه‌های قوی لابی هوادار اسرائیل در آمریکا است از پشتیبانان مهم تصویب این لایحه است و مفاد این لایجه جدید از حمایت گسترده هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا برخوردار است.

ایلیانا راس-لِهتینن، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا، به آسوشیتدپرس گفت که «قانون جدید که مورد حمایت هر دو حزب و هر دو مجلس است قوانین تحریم ایالات متحده [علیه ایران] را به مراتب تقویت خواهد کرد.»

برای تصویب کامل لایحه یادشده نیاز به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، است؛ هم‌اینک جزئیات تصویب لایحه جدید در حال شکل‌گیری است و کاخ سفید هنوز در مورد این لایحه اظهارنظری نکرده‌است.

دولتمردان آمریکا می‌کوشند با تشدید تحریم‌ها علیه ایران، جمهوری اسلامی را وادار به کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای خود کنند.

آمریکا و متحدان آن از احتمال نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران نگران هستند اما مقام‌های جمهوری اسلامی این نگرانی‌ها را بی‌اساس می‌دانند.

رادیو فردا   ۱۳۹۱/۰۵/۱۰

 

Print Friendly, PDF & Email