پانه تا: ایران راهی جز عقب نشینی از برنامه اتمی ندارد

لئون پانه تا، وزیر دفاع ایالات متحده در راه سفر به تونس گفت ایران باید بداند هیچ راهی جز عقب نشینی از برنامه اتمی اش ندارد.آقای پانه تا سفر ۵ روزه به تونس، مصر، اسراییل، و اردن را از روز یکشنبه آغاز کرد.تهدیدهای جمهوری اسلامی و خشونتهای سوریه موضوعات اصلی سفر وزیر دفاع آمریکا به چهار کشور شمال آفریقا و خاورمیانه و دیدار با رهبران این کشورها است.
آقای پانه تا هنگام سفر در هواپیما و پیش از ورود به کشور تونس با خبرنگاران همراه صحبت کرد و با اشاره به تحریمهای اعمال شده شورای امنیت علیه ایران گفت یک رشته تحریمهای جدید نیز این هفته برقرار میشود که اینها مرحله جدیدی از فشار علیه ایران و پیامی محکم برای رهبران جمهوری اسلامی ایران مبنی براین است که دیگر نمیتوانند به اقداماتشان ادامه دهند.

آقای پانه تا گفت در ارتباط با ایران هیچ اختلاف نظری میان آمریکا و اسراییل وجود ندارد و هنگامی که من و همتای اسراییلی ام به گفتگو می نشینیم، در این موضع همصدا هستیم که ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد. آقای پانه تا همچنین به رژیم سوریه در مورد خشونت علیه مردم آن کشور هشدار داد: «اگر آنها به این گونه حملات مصیبت بار بر مردم خود در حلب ادامه دهند ، فکر میکنم این حمله ها درنهایت میخی بر تابوت اسد خواهد بود واین گونه خشونت علیه مردم ، تنها پایان گرفتن رژیم اسد را تضمین میکند.»

آقای پانه تا قرار است از سپر دفاع موشکی اسراییل موسوم به گنبد آهنین دیدن کند. وزیر دفاع آمریکا گفت این سیستم اسراییل را در مقابل حزب الله لبنان و ایران حفاظت میکند. آقای پانه تا همچنین به خبرنگاران گفت اسراییل در باره ایران هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده و از تلاشهای بین المللی برای فشار بر ایران حمایت میکند.

لنُون پانه تا در سفر ۵ روزه خود در مصر و تونس درباره مساله القاعده در شمال آفریقا، حفظ ثبات منطقه و مساله گسترش افراط گرایی و پیمان صلح مصر و اسراییل و همچنین اوضاع سوریه، متحد ایران، قوی ترین دشمن اسراییل و پی آمدهای آن مذاکره میکند. در اردن، مساله پناهندگان سوری و ایران از جمله محورهای مذاکرات وی با مسئولان آن کشور است.

سفر آقای پانه تا پس از دیدار میت رامنی نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به منطقه انجام میگیرد. رامنی برای تقویت موضع انتخاباتی خود و جلب جامعه یهودیان آمریکا انجام گرفت.

صدای آمریکا   سه شنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۱

Print Friendly, PDF & Email