گرامی مقدم: مشی اصلاح‌طلبی شرکت در انتخابات است

اسماعیل گرامی مقدم می‌گوید هرچند اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شرکت نکردند اما با توجه به شرایط موجود، به این نتیجه رسیده‌اند که باید در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. خاتمی یا رفسنجانی دو گزینه اصلاح طلبان هستند.آمدن یا نیامدن خاتمی، این روزها مسئله اصلاح طلبان این است. هرچند مردم بیشتر به شرکت یا عدم شرکت در انتخابات فکر می‌کنند. اصلاح طلبان اما ستاد تشکیل می‌دهند: “آفتاب صبح امید”. جلسه برگزار می‌کنند تا خاتمی را متقاعد کنند در انتخابات شرکت کند. “مجمع روحانیون مبارز” و “شورای هماهنگی جبهه اصلاحات” هردو در یک روز جلسه برپا می‌کنند تا شرایط نامزدی خاتمی را بررسی کنند.

این سوتر از رهبران در حصر مانده جنبش سبز اما خبری نیست. مردم مرددند. فضای مجازی به دو گروه تقسیم شده: مخالفان و موافقان شرکت در انتخابات. هریک استدلال‌های خودش را دارد.

مخالفان می‌گویند تا رهبران جنبش سبز در حصرند نباید در انتخابات شرکت کرد. موافقان می‌گویند اگر خاتمی یا یک نامزد اصلاح‌طلب دیگر رئیس‌جمهور شود، شرایط برای آزادی رهبران جنبش و دیگر زندانیان سیاسی مهیا می‌شود.

اسماعیل گرامی مقدم عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی می‌گوید به عنوان یک اصلاح‌طلب هر تغییری را از طریق صندوق رای ممکن می‌داند و بنابراین مشی اصلاح‌طلبی شرکت در انتخابات است.

او از آن گروهی است که معتقدند شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات نه فقط به منظور استفاده از فضای انتخاباتی که برای پیروز شدن و رسیدن به قدرت باید باشد.

در پاسخ این پرسش که چه کسی قرار است از آرای مردم حفاظت کند می‌گوید چون اختلافات بین دولت و اصولگراها بالا گرفته، امکان تقلب کم است و ناظران با دقت مراقبند که آرا جا به جا نشود. در  این میان اصلاح‌طلبان می‌توانند به مقصود خود که همان صیانت از آرای مردم است برسند.

به نظر آقای گرامی مقدم هرچند جناح حاکم در طی این سال‌ها سعی کرده اصلاح‌طلبان را از صحنه قدرت حذف کند، اما از آن‌جا که حفظ نظام و مشروعیت بخشی به آن از اولویت‌های رهبری است، امکان مشارکت اصلاح‌طلبان در این دوره مهیاست.

دویچه وله     پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ – ۱۱ آوریل ۲۰۱۳

Print Friendly, PDF & Email