رشد بی‌سابقه شاخص بورس تهران

شاخص کل سهام بورس اوراق بهادار تهران از رکورد بی‌سابقه ۵۰ هزار واحدی گذشته است.

بنا به گزارش خلاصه عملکرد بازار بورس تهران، بیشترین سهام معامله‌شده، سهام شرکت‌های سایپا، سرمایه‌گذاری توسعه ملی و پلی‌اکریل بوده است. همچنین پالایش نفت اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان شرکت‌هایی بوده‌اند که معامله سهام آنها بیشترین ارزش معامله را داشته‌ است.

محمودرضا خواجه‌نصیری، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار گفته که “خوش‌بینی فعالان بازار” و “ورود نقدینگی جدید” به بازار سهام دلایل اصلی این رشد هستند. آقای خواجه‌نصیری گفته: “بخش قابل توجهی از شرکت‌ها در صنایع مختلف در نوسان‌های مثبت در حال معامله هستند.”

شاخص سهام نسبت ارزش جاری سهام به ارزش پایه آن را منعکس می‌کند.

کمی پس از پایان گرفتن انتخابات اخیر ریاست جمهوری، قیمت ارزهای خارجی در ایران به طور قابل توجهی پایین آمد.

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند با کاهش نرخ ارز، بخشی از سرمایه‌گذاران، منابع مالی خود را از بازار ارز به بازار سهام منتقل کرده‌اند و همین به بازار سهام رونق داده است. به نظر می‌رسد که شاخص کل بازار سهام تهران اثرپذیری زیادی از رویدادهای سیاسی دارد.

این شاخص پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری رشد کرده است. پیش از آن هم وقتی نتیجه ردصلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان اعلام شد شاخص کل بورس تهران افت چشمگیری کرد.

مطابق گزارش عملکرد بورس تهران نزدیک به دو سوم معاملات دیروز توسط اشخاص حقیقی و یک سوم بقیه توسط اشخاص حقوقی انجام شده است.

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که به جز انتقال نقدینگی از بازار ارز به بازار بورس، لغو ممنوعیت صادرات برخی محصولات پتروشیمی توسط مجلس و دادن اجازه فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی در بازار آزاد از دلایل دیگر جذب منابع مالی به بورس است.

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email