پارلمان فرانسه کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت

نمایندگان پارلمان فرانسه در رایی نمادین کشور و دولت مستقل فلسطین را به رسمیت شناختند. این رای برای دولت الزام‌آور نیست. اسرائیل رای پارلمان فرانسه را “اشتباهی مهلک” دانسته است.

نمایندگان پارلمان فرانسه روز سه‌شنبه (۲ دسامبر) به شکل نمادین به فلسطین به عنوان کشور مستقل، رای مثبت دادند. آرای ۳۳۹ نماینده مثبت و آرای ۱۵۱ نماینده منفی بود.

این رای نمادین اگرچه دولت فرانسه را برای به رسمیت شناختن فلسطین ملزم نمی‌کند، با این‌حال فشار سیاسی قابل توجهی برای سوق دادن دولت به سوی این تصمیم محسوب می‌شود.

لایحه‌ی این رای‌گیری نمادین از سوی حزب سوسیالیست فرانسه پیشنهاد و از سوی دیگر احزاپ چپ پارلمان نیز مورد حمایت قرار گرفت.

لایحه خواستار آن است که دولت فرانسه با به رسمیت شناختن فلسطین به روند صلح کمک کرده و گامی برای پایان دادن به مناقشه‌ی طولانی اسرائیل و فلسطین بردارد.

در مراسم رای‌گیری لوران فابیوس، وزیر خارجه‌ی فرانسه حضور نداشت و مانوئل والس، نخست‌وزیر این کشور نیز در پارلمان نبود.

دولت فرانسه پیش از این اعلام کرده بود که این رای‌گیری سمبولیک در موضع فعلی دولت در قبال فلسطین تغییری نخواهد داد. رهبران سیاسی فرانسه گفته بودند که تلاش خواهند کرد در راستای صلح میان اسرائیل و فلسطین “گام‌های واقعی” بردارند و به مذاکرات شانس دیگری بدهند.

مسئولان تشکیلات خودگردان فلسطین پیش‌تر اعلام کرده بودند که مذاکرات صلح به شکست انجامیده و آن‌ها چاره‌ای جز لابی‌گری و فشار به کشورها برای به رسمیت شناختن فلسطین بدون توجه به مذاکرات صلح نمی‌بینند.

نتانیاهو: “رای پارلمان فرانسه اشتباهی مهلک است”

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، رای نمادین پارلمان فرانسه را “اشتباهی مهلک” دانست.

او گفت که این رای‌گیری به مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین آسیب جدی خواهد زد و در منطقه “پیامی اشتباه و ناخوشایند” منتقل می‌کند.

سفارت اسرائیل در فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که چنین تصمیماتی از سوی پارلمان نادرست است و تنها وضعیت فلسطین را “پیچیده‌تر” خواهد کرد.

رای‌گیری نمادین در پارلمان‌های اروپایی از بریتانیا کلید خورد. پارلمان بریتانیا در رای‌گیری نمادین با ۲۷۴ رای مثبت در برابر تنها ۱۲ رای منفی دولت مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت.

در کنار بریتانیا، پارلمان‌های اسپانیا و ایرلند نیز در روندی مشابه فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند. در پارلمان اسپانیا تنها ۲ نماینده‌ به این لایحه رای منفی دادند.

با این‌حال فعلا سوئد تنها کشور بزرگ اروپایی است که دولت‌ آن فلسطین را به شکل رسمی به عنوان یک کشور و دولت مستقل به رسمیت شناخته است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email