آتنا فرقدانی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد

atena_farqdaniآتنا فرقدانی، نقاش و فعال مدنی، به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. احتمال کاهش این حکم به ۷ سال و نیم وجود دارد. افشاگری درباره اعمال خشونت در زندان و نوشته‌های انتقادی در فیس‌بوک از مستندات اتهامات آتنا فرقدانی بوده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی آتنا فرقدانی، نقاش و فعال حقوق مدنی و حقوق کودک را با سه اتهام به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.

اتهام‌های آتنا فرقدانی “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به رهبری، رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و ماموران بند ۲-الف سپاه در حین بازجویی‌اش” عنوان شده است.

محمد مقیمی، وکیل خانم فرقدانی، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که اگر در دادگاه تجدید نظر ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی اعمال شود، حکم صادر شده علیه موکلش به هفت سال و نیم کاهش خواهد یافت.

بر پایه ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی جدید اگر قاضی برای هر جرم حکم مجازات مستقلی را صادر کند، تنها شدیدترین مجازات باید اجرا شود.

مستندات اتها‌م‌ها

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، از مستنداتی که در دادگاه برای محکوم کردن آتنا فرقدانی ارائه شده، به اشتراک گذاشتن کاریکاتوری از نمایندگان مجلس ایران در فیس‌بوک بوده که به شکل حیوان تصویر شده‌اند. همچنین “نوشته‌های انتقادی” آتنا فرقدانی در فیس‌بوک و ملاقات او با خانواده‌های زندانیان سیاسی و کشته‌شدگان در زندان کهریزک از شواهد مطرح شده برای محکوم کردن او بوده است.

آتنا فرقدانی در شهریور ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به بند ۲-الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد. او دو ماه در بازداشت بود و از این دو ماه بیست روز را در سلول انفرادی گذراند. او در طول بازداشت از داشتن وکیل و دیدار با خانواده خود محروم بود. او همچنین در زندان متوجه نصب دوربین در داخل دستشویی و حمام شده بود و به گفته خود مورد آزار جسمی و روحی از سوی ماموران زندان قرار گرفته بود.

خانم فرقدانی در آبان ماه ۱۳۹۳ با قرار وثیقه تا زمان حکم دادگاه آزاد شد. فرقدانی پس از آزادی اقدام به نوشتن نامه به مسئولان مختلف جمهوری اسلامی برای احقاق حقوق خود کرد و پس از عدم دریافت پاسخ از سوی آنان، در ویدئویی که در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای یافت به شرح خشونت ماموران زن بند ۲-الف سپاه علیه خود پرداخت.

چند روز پس از انتشار این ویدئو، قاضی صلواتی در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۳ در تماسی تلفنی از این فعال مدنی خواست در دادگاه حضور یابد. آتنا فرقدانی در تاریخ ۲۰ دی ماه در دادگاه انقلاب حضور یافت و در آنجا بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. به گفته پدر این فعال مدنی، در دادگاه انقلاب دخترش را جلوی چشم او و همسرش کتک زده بودند.

آتنا فرقدانی در بهمن ماه ۹۳ در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک زندانیان سیاسی و غیرسیاسی در زندان به اعتصاب غذا دست زد. طولانی شدن اعتصاب غذای وی باعث شد که ۷ اسفند در بیمارستان بستری شود. با موافقت قاضی صلواتی، خانم فرقدانی را در ۱۲ اسفند به زندان اوین منتقل کردند. او از آن تاریخ در اوین به سر می‌برد.

بازداشت شاکی به جای بازخواست از خلافکار”

محمد مصطفایی، حقوقدان، در ویدئویی که در دی ماه ۹۳ درباره بازداشت آتنا فرقدانی منتشر کرد، احضار این فعال مدنی را در رابطه با انتشار ویدئو توسط وی دانست و گفت: «در یک کشور قانونمند مسئولین نباید در چنین موردی فرد شاکی را بازداشت کنند بلکه باید کسانی را که خلاف قانون عمل کرده‌اند مورد بازجویی قرار دهند، چون شکنجه، ضرب و شتم و توهین و ممانعت از احقاق حق غیرقانونی است و مستوجب مجازات، نه انتشار ویدئو و احقاق حقوق.»

همچنین محمد مقیمی، وکیل آتنا فرقدانی، با اشاره به اینکه اتهام‌های علیه موکلش از جمله به دلیل نوشته‌های فیس‌بوکی اوست به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «در قانون ما فعالیت در شبکه مجازی فیس‌بوک جرم شناخته نشده است و از آنجا که همیشه اصل بر آزادی انسان‌ها است بنابراین موکلم نباید به دلیل نوشته‌هایش در فیس‌بوک متهم شود. از سوی دیگر در جوامع دموکراتیک کشیدن کاریکاتور برای نقد قدرت پذیرفته شده است. موکل من هم یک هنرمند است که با کشیدن کاریکاتور افکارش را بیان می‌کرد و منظورش هم نقد صاحبان قدرت بود.»

محمد مقیمی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که حکم دادگاه به او و موکلش روز ۱۱ خرداد (اول ژوئن) ابلاغ شده است. او ابراز امیدواری کرد که حکم ۱۲ سال و ۹ ماه در دادگاه تجدید نظر شکسته شود.

به گفته محمد مقیمی، درخواست تجدید نظر در حکم صادر شده علیه آتنا فرقدانی باید تا اول تیر ماه داده شود.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *