بهروز آلخانی، زندانی سیاسی کرد، اعدام شد

“کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” از اعدام بهروز آلخانی، زندانی سیاسی خبر داد. آلخانی به ارتباط با پژاک و دخالت در قتل دادستان شهر خوی متهم شده بود. عفو بین‌الملل پیشتر خواسته بود اجرای حکم اعدام آلخانی متوقف شود.

behrouz_alkhani
عفو بین‌الملل پیشتر خواسته بود اجرای حکم اعدام بهروز آلخانی متوقف شود

بهروز آلخانی، زندانی سیاسی کُرد که روز سه‌شنبه (۲۵ اوت/ ۳ شهریور) در زندان ارومیه به سلول انفرادی منتقل شده بود، “ساعت یک بامداد چهارشنبه اعدام شد”.

“کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” ضمن انتشار این خبر نوشت که همزمان حکم اعدام ۵ زندانی دیگر نیز به جرم خرید و فروش مواد مخدر در همین زندان اجرا شده است.

به گفته یک “منبع آگاه” که “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” به آن استناد کرده، جسد هر پنج زندانی دیگر به خانوادهایشان تحویل داده شده است.

به نوشته‌ی پایگاه اینترنتی “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان”، یکی از اعضای خانواده آلخانی خبر اعدام وی را تأیید کرده است. گفته شده خانواده آلخانی برای تحویل جنازه “باید از دادگاه نامه بگیرند”.

بهروز آلخانی ساعت ۹ صبح سه‌شنبه (۳ شهریورماه) در تماسی تلفنی از زندان به خانواده‌اش گفته بود که برای آخرین بار به دیدار او بروند.

“همکاری با پژاک” و “محاربه”

وبسایت “هرانا”، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهروز آلخانی را فرزند فارس، متولد سال ۱۳۶۴ و شهروند کرد ساکن سلماس معرفی کرده است. نیروهای امنیتی او و ۱۵ تن دیگر را در تاریخ ۷ بهمن‌ماه ۱۳۸۸ در سلماس و به اتهام “ارتباط با پژاک” (حزب حیات آزاد کردستان) بازداشت کردند. بر این اساس، آلخانی نزدیک به ۱۹ ماه در بازداشتگاه‌های امنیتی سلماس، خوی و ارومیه بوده و از نظر جسمی و روانی شکنجه شده است.

این زندانی در ادامه به مشارکت در قتل ولی حاجی قلی‌زاده، دادستان خوی نیز متهم شد. او در نهایت در شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به یک بار اعدام “به جرم محاربه از طریق ارتباط با پژاک” و در دادگاه عمومی به یک بار اعدام “به جرم مشارکت در قتل دادستان خوی” محکوم شد.

آلخانی در پرونده‌ای دیگر هم به جرم “حمل و نگهداری سلاح گرم” به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد. پایگاه اینترنتی “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” به نقل از برادر آلیخانی نوشت: «در هنگام بازداشت هیچ سلاحی از وی کشف نشده و تنها برای اینکه ادله کافی برای اثبات قتل دادستان در اختیار نداشتند این اتهام را به بهروز وارد کردند».

پس از ابطال این حکم در دیوان عالی کشور، دادگاه دیگری در ارومیه آلخانی را به مرگ محکوم کرد. بر این اساس، متهم بار دیگر تقاضای تجدید نظر در حکم کرده، اما حکم پیش از اعلام نتیجه اجرا شده است.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل یک روز پیش از اعدام بهروز آلخانی، خواستار توقف اجرای حکم شده بود. سعید بومدوها، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، اجرای حکم اعدام را در حالی که زندانی در انتظار نتیجه درخواست تجدید نظر است، “نقض فاحش قوانین ایران و قوانین بین‌المللی” و “توهین به عدالت” برشمرده بود.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email