ادامه اعتراض‌های مردم در چندین شهر ایران

اعتراض‌های دو روز گذشته در شهرهای مختلف ایران به وضعیت اقتصادی که با شعارهایی بر ضد مقام‌های ارشد حکومت همراه شده بود به تهران کشیده است. در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌های از تجمعاتی در خیابان انقلاب و دانشگاه تهران منتشر شده است. کرمانشاه، شهرکرد و تبریز هم شاهد اعتراضاتی بوده اند.

تظاهرات دانشگاه تهران با حمله نیروهای ضد شورش به خشونت کشیده شد

دانشگاه تهران:

اعتراضات دانشجویان تهران از ظهر شنبه آغاز شد. این اعتراض‌ها هنوز ادامه دارد. پلیس ضدشورش دانشگاه را محاصره کرده و اجازه ورود و خروج دانشجویان را نمی‌دهد. گاز اشک‌آور به داخل دانشگاه شلیک شده است:

ویدئوهای دیگری از برخورد گارد ویژه با دانشجویان در سردر دانشگاه تهران منتشر شده است:

در یکی از این ویدیوها دانشجویان در دانشگاه تهران شعار می‌دهند «اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا»:

میدان انقلاب:

همزمان در ویدئوهایی که از تجمع‌‌های پراکنده‌ خیابان انقلاب منتشر شده معترضان با شعارهای خود از دیگر شهروندان می‌خواهند که به آنان بپیوندند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #پیش_به_سوی_میدان_انقلاب مردم را به حضور در آنجا فرا می‌خوانند. شرکت متروی تهران ایستگاه‌های انقلاب و ولیعصر را مسدود کرده و قطار در آنها متوقف نمی‌شود.

خودروی آب‌پاش برای مقابله با معترضان به کار گرفته شده است. ویدئوی زیر حرکت این خودرو از چهارراه ولیعصر تهران به سمت خیابان انقلاب را نشان می‌دهد:

در میدان انقلاب تهران معترضان شعار می‌دهند «مرگ بر دیکتاتور»:

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور فراخوان‌هایی که در فضای مجازی برای شرکت در تجمعات منتشر شده است را «غیرقانونی» خواند و از مردم خواست در این تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند و موجب مزاحمت برای دیگر شهروندان نشوند.

وزیر کشور درباره شیوه برخورد با معترضان گفته «نیروی انتظامی و قوه قضائیه تاکنون تلاش کرده‌اند، مدیریت کنند تا تجمعات غیر قانونی تبدیل به مسئله‌ای نشود که نگرانی ایجاد کند».

پیش از او نیز محسن نسج همدانی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران به به گفته او «عناصر ضدانقلاب» هشدار داده بود که در صورت تجمع با برخورد نیروی انتظامی مواجه خواهند شد.

ویدئویی نیز از بازداشت معترضان در خیابان انقلاب تهران حوالی دانشگاه منتشر شده است:

دانشگاه امیرکبیر

علاوه بر دانشگاه تهران در برابر در دانشگاه امیرکبیر در خیابان ولیعصر نیز درگیری رخ داده و گاز اشک‌آور پرتاب شده است.

تظاهرات در دیگر شهرهای ایران

تهران تنها جایی نیست که معترضان شنبه نهم دی‌ماه در آن به خیابان‌ها آمده اند. ویدئوهایی نیز از ادامه اعتراض‌های کرمانشاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و گزارش می‌شود که شمار معترضان در آنجا رو به افزایش است:

کرمانشاه جمعه نیز شاهد تظاهرات گسترده معترضان بود. این تظاهرات با دخالت پلیس و نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و عده‌ای نیز دستگیر شدند.

مردم شهرکرد نیز به اعتراضات سرتاسری پیوسته اند. پلیس در آنجا نیز با مردم برخورد کرده است:


در تبریز نیز گزارش‌هایی از حضور معترضان منتشر شده است. نیروهای امنیتی روز گذشته با حضور چشمگیر در مکان‌های عمومی جلوی برگزاری راهپیمایی مخالفان را گرفته بودند.

شیراز نیز شنبه شاهد اعتراض‌های مشابه بود. معترضان در باغ ارم شیراز شعار می‌دادند: «ملت گدایی می‌کند/ آقا خدایی می‌کند» و «مرگ بر ستمگر»:

بازتاب خبر در صدا و سیما

خبرهای مربوط به تجمعات دو روز گذشته در صدا و سیمای ایران بازتابی نداشت.  یک منبع آگاه در صداوسیما که نخواسته نامش فاش شود گفته نپرداختن رسانه ملی به تجمعات دو روز گذشته در برخی شهرها به علت ابلاغ دستگاه های ذیربط مبنی بر منعکس نشدن موضوع بوده است.

با این حال امروز شبکه خبر این تجمعات را «تلاشی سازماندهی شده برای سوءاستفاده از خواست‌های اقتصادی و معیشتی مردم» دانست. این رسانه شعارهای دو روز گذشته را عمدتاً اقتصادی و برای مقابله با گرانی و فساد معرفی کرد.

صدا و سیما تأیید کرد که نیروهای انتظامی در این تجمعات شماری را دستگیر کرده‌اند.

در واکنشی دیگر احمد خاتمی، نماینده خبرگان «هنجارشکنان فتنه جدید را شایسته اشد مجازات» خواند و گفت: «شباهت این حوادث با فتنه ۸۸ این است که اصل نظام اسلامی را مورد هدف قرار داده‌اند و سخن از اصلاح‌طلب و اصولگرا نیست».

در همین زمینه

***

Print Friendly, PDF & Email