نیروهای مسلح مدیریت کرونا در ایران را به عهده گرفتند

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت در نخستین اقدام نیروهای مسلح به همراه وزارت کشور و استانداران ظرف ۲۴ ساعت آینده «روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها» را با  انجام خواهند داد. رصد مردم از طریق یک سامانه نرم‌افزاری، بسیج بازنشستگان و داوطلبان برای کمک به کادر درمانی و تأمین تجهیزات مورد نیاز و همچنین احداث درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های صحرایی در دستور کار قرار دارد.

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شامگاه پنجشنبه ۲۲ اسفند با صدور فرمانی به رییس ستاد کل نیروهای مسلح دستور داد برای مقابله با کرونا در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» ایجاد کند. خامنه‌ای در این فرمان گفت: «این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال حمله‌ بیولوژیکی بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته باشد.»

همزمان وزارت بهداشت اعلام کرد که تا ظهر جمعه ۲۳ اسفند تعداد مبتلایان قطعی به کووید ۱۹ در ایران به ۱۱ هزار و ۳۶۴ نفر رسیده است. سرلشکر سید محمد باقری بعد از پایان نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی نیرو‌های مسلح در جمع خبرنگاران تدابیری را که قرار است نیروهای مسلح برای مهار شیوع ویروس کرونا در ایران به کار ببندد در میان گذاشت. این اقدامات عبارت‌اند از:

  •  رصد مردم از طریق یک سامانه نرم‌افزاری

این سامانه در وزارت بهداشت طراحی شده و می‌بایست تا حداکثر ۱۰ روز آینده فعالیت خود را آغاز کند. افراد مشکوک به ابتلا به کووید ۱۹ می‌بایست از طریق این سامانه شناسایی شوند. آن‌ها در درمانگاه‌های ثابت و سیار برای معاینات بالینی بستری می‌شوند.

  •  تجهیزات مورد نیاز کادر درمانی

به گفته باقری، وزارت دفاع خط تولید تجهیزات بیمارستانی از جمله ماسک تخصصی ان ۹۵ و تولید کیت تشخیص را ایجاد کرده و از اصناف هم برای تولید ماسک‌های معمولی کمک می‌گیرد.

  •  تامین کادر درمانی

کادر درمانی در ۲۰ روز گذشته شبانه‌روز در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایران به ویژه در کانون‌های شیوع بیماری کووید ۱۹، در استان‌های تهران، مرکزی، قم، اصفهان، گیلان و مازندران مشغول کارند. باقری اعلام کرد که بسیجی‌ها، سربازان متخصص، پزشکان و پرستاران بازنشسته و دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی برای جایگزین کردن کادر خسته بسیج می‌شوند. داوطلبانی که آموزش ندیده‌اند، به مدت دو هفته آموزش می‌بینند که به کمک پرستاران بیایند.

  •  خلوت کردن خیابان‌ها و جاده‌ها

همچنین کمیته انتظامی امنیتی قرارگاه بهداشتی درمانی نیرو‌های مسلح به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها را انجام خواهد داد. به گفته باقری این کار هم ظرف ۲۴  ساعت آینده انجام خواهد شد.

۷۰ درصد ظرفیت بیمارستانی نیرو‌های مسلح نیز به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اختصاص داده می‌شود.

در نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی نیرو‌های مسلح، علاوه بر رئیس ستاد،  فرماندهان کل ارتش و سپاه پاسداران، وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان بسیج، رئیس اداره بهداشت و درمان ستادکل نیرو‌های مسلح و معاونان ستادکل نیرو‌های مسلح حضور داشتند.

روز گذشته وزیر بهداشت از بی‌توجهی مردم به شیوع کرونا در ایران انتقاد کرده بود. جامعه جراحان ایرانی با انتشار اطلاعیه‌ای هشدار داده که ویروس کرونا به دلیل دولت ناکارآمد و جامعه ناباور قربانیان بسیاری خواهد گرفت.

رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *