نرگس محمدی و لجین الهذلول نامزد جایزه نوبل صلح شدند

رئیس سازمان عفو بین‌الملل در کشور نروژ اعلام کرده که نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی که به تازگی از زندان آزاد شده از طرف نمایندگان پارلمان نروژ در کنار یک زن فعال عربستان سعودی به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شده‌اند.

یون پدر اگنس، رئیس عفو بین الملل در نروژ که در یک برنامه زنده با خانم محمدی صحبت می‌کرد این خبر را در پایان گفت‌وگو با او اعلام کرد.

کاری الیزابت کاسکی، نماینده پارلمان نروژ هم به بی‌بی‌سی گفت که او و همکارش در پارلمان به نام کارین اندرسون به طور مشترک خانم محمدی از ایران و لجین الهذلول از عربستان سعودی را برای دریافت جایزه صلح نوبل نامزد کرده‌اند.

در بیانیه مشترک این دو نماینده پارلمان که برای رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که “این دو فعال حقوق بشر و زنان از دو کشور رقیب در خاورمیانه هستند و هر دو به خاطر تلاش‌هایشان در زمینه حقوق زنان و حقوق بشر به زندان طولانی محکوم شده‌ و به نمادهای برابری‌خواهی تبدیل شده‌اند.”

به گفته این دو نماینده مجلس، انتخاب مشترک این دو فعال حقوق بشر از دو کشور ایران و عربستان سعودی در کنار هم نشان دهنده آن است که رعایت حقوق زنان خواسته‌ای فراتر از مرزهای سیاسی و مذهبی در خاورمیانه است.

امسال برای جایزه صلح نوبل ۳۲۹ نفر نامزده شده‌اند که ۲۳۴ نفر آنها اشخاص حقیقی و بقیه ۹۵ نهاد هستند. رقم امسال کمی بیش از ۳۱۷ نامزد در سال ۲۰۲۰ است.

این دو نماینده پارلمان نروژ پارسال هم خانم هذلول و دو زن فعال در عربستان را به عنوان نامزد معرفی کرده بودند.

مراحل گزینش فهرست نهایی نامزدها در ماه مارس جریان است اما نام اسامی نهایی هیچ وقت اعلام نمی‌شود. برنده جایزه صلح نوبل اکتبر ۲۰۲۱ معرفی می‌شود.

تا کنون از ایران فقط شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان این جایزه را به دست آورده است.

نرگس محمدی که از سال ۱۳۹۳ در زندان بوده، در حالی آزاد شده که در رابطه با “وقایع مربوط به دوران حبس” دو پرونده باز و شش اتهام تازه دارد.

نرگس محمدی پس از انتقال به زندان زنجان، در اسفندماه ۱۳۹۸ در دو پرونده تفهیم اتهام شد. اما او به طور علنی اعلام کرد که در هیچ دادگاهی جهت دفاع حاضر نخواهد شد و محاکمات جمهوری اسلامی را “فرمایشی و نمایشی” توصیف کرده است.

خانم محمدی در کنار نسرین ستوده،‌ ابوالفضل قدیانی و جعفر پناهی از جمله ۱۵ فعال سیاسی و مدنی ایرانی است که حکومت فعلی ایران را “اصلاح‌ناپذیر” خواندند و خواستار برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل شدند.

لجین الهذلول، فعال شناخته شده حقوق زنان در عربستان سعودی به ۵ سال و هشت ماه زندان محکوم شده بود. کمی بعد از اعلام حکم، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری خانم هذلول شد.

خانم هذلول می‌گوید در زندان شکنجه شده است. او دهم فوریه بعد از هزار روز آزاد شد.

این فعال حقوق زنان به همراه ۱۲ کنشکر دیگر بیش از دو سال پیش، ماه مه سال ۲۰۱۸، چند هفته قبل از لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان دستگیر شدند. آنها برای لغو همین ممنوعیت تلاش می‌کردند.

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *