آرمیتا گراوند، بعد از ۲۸ روز کما در بیمارستان نظامی فجر جان باخت

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران از درگذشت آرمیتا گراوند، دانش آموز ۱۷ ساله‌ای خبر داد که نهم مهر در مسیر مدرسه در ایستگاه متروی شهدا از ناحیه سر آسیب دید و در بیمارستان نظامی فجر بستری شد.

این خبرگزاری می‌گوید «معالجات گسترده پزشکی» به ثمر ننشسته و او پس از ۲۸ روز بستری در بخش مراقب‌های ویژه درگذشت.

فعالان حقوق بشر آرمیتا گراوند را قربانی درگیری با پلیس حجاب جمهوری اسلامی می‌دانند. این فعالان، پلیس حجاب در ایران را متهم کردند با ضرب و جرح او، باعث به کما رفتن او شدند.

به فاصله کوتاهی بعد از انتشار خبر درگذشت آرمیتا گراوند، نام او به ترند اول اکس (توییتر سابق) تبدیل شد و کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به خبر فوت او واکنش نشان دادند.

مقام‌های رسمی در واکنش گفتند حادثه ناشی از «افت فشار» او بوده اما از انتشار آنچه در داخل واگن بر آرمیتا گذشت خودداری کردند.

در تصاویری که خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) منتشر کرد، آرمیتا حدود ساعت ۷ بی‌آنکه مقنعه به سر داشته باشد به همراه دوستانش در ایستگاه شهدا مترو تهران دچار حادثه شد و از آن زمان در یک بیمارستان نظامی در پایتخت بستری شد.

سه هفته پیش روزنامه گاردین لندن به نقل از «دو شاهد عینی»‌ ضرب و شتم بر سر حجاب او را با یک حجاب‌بان زن در داخل واگن مترو تایید کرد.

این روزنامه نوشت زمان تصاویر ویدئوهایی که این خبرگزاری منتشر کرده، نشان می‌دهد که دست کم صد ثانیه از زمان آن کم شده است.

روزنامه گاردین در این باره با دو «شاهد» روز حادثه گفتگو کرد که به گفته یکی از آنها آرمیتا به هنگام ورود به واگن مترو با تذکرات یک حجاب‌بان زن روبه‌رو شد و این زن به دلیل آن که آرمیتا روسری نداشت با او مشاجره کرد. به گفته این فرد، «زن چادری فریاد زد که چرا حجاب نداری؟» و آرمیتا در پاسخ گفت: «آیا من به تو می‌گویم چرا چادرت را برنمی‌داری»؟

به گفته این شاهد، درگیری لفظی به خشونت کشیده شد و‌ حجاب‌بان زن، با حمله به آرمیتا او را به شدت هل داد و به گفته یک شاهد دیگر آرمیتا بعد از زمین خوردن «همچنان به هوش بود.»

چند روز پس از این درگیری، خبرنگار روزنامه شرق که برای پوشش این مساله به بیمارستان نظامی «فجر نیروی هوایی» رفته بود، برای ساعاتی بازداشت شد.

یکی از نزدیکان آرمیتا گراوند پیش‌تر به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود او ورزشکار حرفه‌ای تکواندو بود و «دان ۳» در این رشته ورزشی رزمی داشت.

آرمیتا گراوند عاشق فرهنگ، زبان و غذاهای کره‌ای بود. او همچنین به گروه موسیقی کره‌ای بی‌تی‌اس (BTS) علاقه زیادی داشت، به‌طوری که مدل موهایش را مانند «پارک جیمین»، یکی از اعضای این گروه موسیقی کوتاه می‌کرد.

آرمیتا به نقاشی نیز علاقه زیادی داشت و از دو سال پیش به صورت حرفه‌ای یادگیری نقاشی را آغاز کرده بود. او چیزهایی را که دوست داشت مانند پرتره شخصیت‌های محبوبش را نقاشی می‌کرد.

بی بی سی


سازمان حقوق بشر ایران: جمهوری اسلامی مسؤول قتل آرمیتا گراوند است

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۶ آبان ۱۴۰۱: خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) از درگذشت آرمیتا گراوند خبر داد. آرمیتا دختر ۱۶‌ساله‌ای بود که روز ۹ مهر سال جاری طبق گزارش‌های شهروندی به خاطر نداشتن حجاب اجباری با برخورد خشن مأموران سرکوب روبه‌رو شد. مأموران «حجاب‌بان» در یکی از ایستگاه‌های متروی تهران، آرمیتا را به زمین پرت کردند و او بر اثر ضربه به سر، بیهوش شد. این دختر نوجوان به‌مدت ۲۸ روز در کما نگهداری شد.

جمهوری اسلامی از روز نخست، با انتقال آرمیتا به یک بیمارستان نظامی، بازداشت روزنامه‌نگارانی که برای کسب خبر به بیمارستان رفته بودند، فشار شدید بر خانواده آرمیتا و کنترل شدید روند اطلاع‌رسانی، در پنهان‌سازی حقیقت تلاش کرد. همچنین، دوستان و خانواده آرمیتا برای تکرار روایت جمهوری اسلامی در برابر دوربین‌های تلویزیونی، تحت فشار قرار گرفتند.

سازمان حقوق بشر ایران ضمن پافشاری بر لزوم تحقیقات مستقل بین‌المللی در مورد وقایع رخ‌داده در متروی شهدای تهران در روز ۹ مهر که منجر به بیهوشی آرمیتا شد، روایت جمهوری اسلامی درباره‌ مرگ آرمیتا گراوند را قابل قبول نمی‌داند. این سازمان با توجه به روایت‌های شهروندی و سابقه جمهوری اسلامی در لاپوشانی جنایات مأمورانش، آن‌چه را که برای آرمیتا روی داد، «قتل حکومتی» برمی‌شمارد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «مسئولیت مرگ آرمیتا گراوند بر عهده شخص علی‌خامنه‌ای است؛ مگر آنکه تحقیقات مستقل بین‌المللی عکس آن را نشان دهند. مقامات جمهوری‌اسلامی همچنین باید به‌خاطر فشار و اذیت و آزار خانواده آرمیتا مورد پاسخگویی قرار گیرند.»

آرمیتا گراوند، دختر نوجوان ١۶ ساله، صبح یکشنبه ٩ مهر ماه سال جاری، در ایستگاه شهدای متروی تهران از هوش رفت و پس از انتقال به بیمارستان فجر نیروی هوایی تهران اعلام شد که به کما رفته است. سازمان حقوق بشر ایران در تاریخ ۱۲ مهر ماه خواستار تحقیقات مستقل بین‌المللی در این باره شد. در تاریخ ۱۵ مهر ماه، کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل که وظیفه آن بررسی سرکوب خشونت‌بار اعتراضات سال گذشته در ایران است، اعلام کرد که در این خصوص تحقیق خواهد کرد.

در این مدت گزارش‌های بسیاری در خصوص فشار بر خانواده آرمیتا گراوند منتشر شده بود. نهادهای امنیتی در تاریخ ۱۰ مهر ۱۴۰۲ مریم لطفی، خبرنگار رسمی روزنامه شرق را که برای تهیه گزارش از وضعیت آرمیتا به بیمارستان فجر رفته بود، برای ساعاتی بازداشت کردند. همچنین گزارش‌های زیادی از تمهیدات امنیتی شدید بر روی تیم پزشکی آرمیتا گراوند و قطع کردن دوربین مداربسته اتاق او خبر دادند.

به کما رفتن آرمیتا گراوند، یک سال پس از اتفاقی است که برای مهسا (ژینا) امینی، دختر کرد در تهران افتاد. مهسا امینی دختر ۲۱ ساله اهل سقز بود که ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ به دست نیروهای گشت ارشاد بازداشت و روز ۲۵ شهریور در بازداشتگاه وزرا درگذشت. سازمان حقوق بشر ایران این واقعه را قتل حکومتی ژینا مهسا امینی نامید و از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا با واکنشی قاطع، حکومت ایران را وادار به پذیرش یک هیئت حقیقت‌یاب تحت نظارت سازمان ملل کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سوم آذرماه، به منظور تحقیق درباره موارد نقض حقوق بشر و خشونت نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان، طی یک نشست ویژه در ژنو با اکثریت آرا قطعنامه‌ای را برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب به تصویب رساند.

سازمان حقوق بشر ایران اکنون خواستار آن است که جامعه بین‌الملل برای ورود یک هیئت تحقیق به ایران و بررسی مستقل حادثه‌ به کما رفتن آرمیتا، بر جمهوری اسلامی فشار بیاورد؛ در غیر این صورت، لاپوشانی یک جنایت دیگر و گریز مرتکبان آن از مسئولیت بار دیگر تکرار خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *