هشدار نسبت به خشک شدن درياچه اروميه

پژوهش دانشگاه صنعتی شریف مي‌گويد تراز درياچه اروميه در ۱۳ خرداد ۱۴۰۲، كمترين تراز ثبت‌شده در اين روز از سال ۱۳۴۳ تاكنون بوده و به پايين‌ترين مقدار آن در ۶۰ سال گذشته رسيده است. اين پژوهش شرايط به‌شدت بحرانی بزرگ‌ترين درياچه داخلي ايران و يكي از ۲۵ درياچه بزرگ دنيا را نشان مي‌دهد. اين اتفاق به معنای تشدید بحران زيست‌محيطي و شکل گیری بحران اجتماعي در ‌آينده نزديك ايران و به خصوص در منطقه شمال غرب كشور حكايت دارد. دریاچهٔ ارومیه آیینهٔ تمام‌نمای بی‌اعتنایی به توسعهٔ پایدار است.

در تمام این سال‌ها با احداث جاده در وسط دریاچه ارومیه‌، گسترش بی‌رویه کشاورزی در منطقه، سدسازی گسترده در بالادست دریاچه، برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و احداث چاه‌ها، تغییرات اقلیمی و مهمتر از همه اقدامات و تصمیمات غیرکارشناسانه حکومت درخصوص بهبود وضعیت درياچه ارومیه در کنار ادعاهای خلاف واقع احیای دریاچه، شاهد زوال تدریجی این دریاچه هستیم.

حقابه دریاچه ارومیه ۳ ملیارد و ۴۲۶ ملیون متر مکعب تعیين شده بود. اما در مسیر برای پروژه های بزرگ کشاورزی وابسته به نهادهای حکومتی مصرف شده و این میزان آب به دریاچه سرريز نمی شود. حکومت و مقامات اجرایی آن اعتقادی به احيا دریاچه اروميه ندارند و به هشدارهای متخصصین توجه نمی کنند. بودجه ای که برای احيا درياچه منظور شده، تا کنون گزارش شفاف از صرف بودجه و هزينه ها ارائه نشده است.   

همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران در حمایت از ارزیابی کارشناسان محيطزيست نسبت به خشک شدن درياچه اروميه هشدار می دهد و خواهان انجام اقدامات فوری برای جلوگيری از خشک شدن کامل اين درياچه است.

همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ايران

۲۱ مردادماه ۱۴۰۲ (۱۲ آوگوست ۲۰۲۳)

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *