شرمن: توافق نهایی اجازه غنی‌سازی محدود و نظارت شده را به ایران خواهد داد

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، در سفر به اسرائيل گفت که در چارچوب توافقی جامع ایران می‌تواند به منظور تامین نیازهای عملی خود برنامه غنی‌سازی “محدود و نظارت‌شده” را ادامه دهد.

روزنامه “هاآرتص” شامگاه شنبه (۲۲ فوریه/ ۳ اسفند) گزارش داد که وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و رئیس هیئت آمریکایی شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، در حضور خبرنگاران در اورشلیم (بیت‌المقدس) تاکید کرد که برنامه غنی‌سازی ایران باید “محدود، محتاطانه، مهار شده، زیر نظارت و راستی‌آزمایی شده” باشد.

سفارت آمریکا در تل‌آویو از بخشی از کنفرانس مطبوعاتی وندی شرمن در اسرائيل در روز شنبه ویديویی را در کانال یوتیوب منتشر کرده است.

شرمن ضمن پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفت: «هدف این است که تا تاریخ ۲۰ ژوئیه با ایران به توافقی دائم برسیم». وی افزود، اگر برنامه غنی‌سازی در ایران شرایط ذکرشده را برآورده نکند، توافقی نیز وجود نخواهد داشت. شرمن روز پنج‌شنبه (۱ اسفند/ ۲۰ فوریه) در وین نیز گفته بود، تا زمانی که در مورد “همه موضوعات مهم” توافقی صورت نگیرد، در واقع “در هیچ موردی توافق” به دست نیامده است.

به گزارش “تایمز آو ایزراییل”، شرمن همچنین گفت: «تنها یک میزان برای سنجش حد موفقیت گفت‌وگوها وجود دارد و آن این است که طبق توافق ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد و اینکه جامعه بین‌الملل اطمینان داشته باشد که برنامه اتمی در ایران تنها خصلت غیرنظامی دارد».

شرمن گفت که ایالات متحده آمریکا نیز مایل است که ایران “هیچ غنی‌سازی” نکند، اما این انتظاری “بعید” است.

سفر شرمن به اسرائیل در ادامه سفر وی به وین در رأس هیئت آمریکایی مذاکره‌کننده در مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ بود. روز پنج‌شنبه گذشته (۱ اسفند/ ۲۰ فوریه) دور آخر مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ در وین به پایان رسید. هر دو طرف مذاکره اعلام کردند که طی مذاکرات سه روزه در وین همه موضوعات مهمی که باید در توافق نهایی بررسی شوند مشخص شده‌اند.

در پایان این مذاکرات وندی شرمن نیز به عنوان نماینده آمریکا در مذاکرات اتمی اعلام کرد که گفت‌وگوهای وین “چارچوب ادامه مذاکرات” را روشن کرده است. وی افزود که هدف آمریکا از مذاکرات “کسب اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران” است.

روزنامه “ایزراییل نشنال نیوز” می‌نویسد، به نظر می‌رسید آنجا که وندی شرمن در اورشلیم گفت “آمریکا امیدوار است که کسی در مذاکرات دخالت نکند”، به اسرائيل هشدار می‌داد.

وندی شرمن در سخنان خود در اسرائيل تاکید کرد که مذاکرات با ایران “مذاکراتی دشوار است که تلاش می‌شود از این دشوارتر نشود”. او گفت، می‌خواهد به مقامات اسرائيلی بگوید که توافق با ایران “برپایه آنچه بدان معتقدیم نیست، بلکه برپایه چیزی است که می‌بینیم، می‌توانیم راستی‌آزمایی کنیم و آنچه قابل نظارت است”.

شرمن گفت که برای شنیدن نظرات در اسرائیل به این کشور آمده، اما همیشه نظر آمریکا و اسرائيل یکی نیست. او در عین حال تاکید کرد که هدف در نهایت تامین امنیت برای اسرائيل، برای آمریکا و برای جهان است.

پیش از این در پایان مذاکرات سه روزه وین اعلام شده بود که دور بعدی مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ در روز ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) در وین برگزار خواهد شد.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email