سوریه بستگان اپوزیسیون حاضر در مذاکرات ژنو را دستگیر کرد

حکومت بشار اسد حکم دستگیری شماری از اعضای خانواده نیروهای مخالف سوریه را صادر کرده است که در مذاکرات صلح ژنو حضور داشتند. دولت سوریه اعضای هیئت مذاکره‌کننده اپوزیسیون را تروریست خوانده و اموال‌آنها را مصادره کرده است.

تنها دو هفته پس از پایان دور دوم مذاکرات صلح ژنو میان نمایندگان اپوزیسیون و حکومت سوریه، بشار اسد دستور بازداشت شماری از بستگان هیئت مذاکره‌کننده نیروهای اپوزیسیون را صادر کرده است.

به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا دمشق اعضای این هیئت را تروریست‌ معرفی کرده و اموال آنها در سوریه را مصادره کرده است. هیئتی که نیروهای اپوزیسیون سوریه را در مذاکرات صلح ژنو نمایندگی می‌کرد خواستار تشکیل دولت انتقالی در سوریه بدون حضور بشار اسد بود.

دولت ایالات متحده آمریکا خشم خود را از رفتار حکومت سوریه ابراز کرده است. جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن، پنج‌شنبه (۲۷ فوریه/ ۸ اسفند) از رهبران دمشق خواست “بلافاصله و بدن هیچ پیش‌شرطی” تمامی افرادی که “غیرقانونی” بازداشت شده‌اند آزاد کند.

ترفندی برای تحت فشار گذاشتن اعضای هیئت مذاکره‌کننده

یکی از بازداشت‌شدگان محمود صبرا، برادر محمد صبرا، وکیل و یکی از چهره‌های اپوزیسیون سوریه است که در مذاکرات صلح ژنو حضور داشت.

مذاکرات صلح میان نمایندگان اپوزیسیون و حکومت سوریه بی‌نتیجه به پایان رسید مذاکرات صلح میان نمایندگان اپوزیسیون و حکومت سوریه بی‌نتیجه به پایان رسید

یبه نقل از خبرگزاری فرانسه، محمود صبرا، ۳۴ ساله، در یک پست بازرسی در دمشق بازداشت شده است.

ک منبع خبری نزدیک به نیروهای اپوزیسیون به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما اطمینان داریم که بازداشت محمود برای تحت فشار گذاشتن محمد صبرا، یکی از اعضای هیئت مذاکره‌کننده کنفرانس صلح است.»

جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که بازداشت‌های خودسرانه و سیاسی، شکنجه سیستماتیک و مرگ هزاران نفر بدون امکان دسترسی به محاکمه عادلانه در سوریه تنها بخشی از اسنادی است که نقض حقوق بشر توسط رژیم سوریه را به تصویر می‌کشد.

پایان مذاکرات صلح بدون هیچ پیشرفتی

دومین دور گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان اپوزیسیون و حکومت سوریه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) بدون هیچ پیشرفتی به پایان رسید.

به نقل از خبرگزاری آلمان، دو طرف حتی نتوانستند در مورد تعیین تاریخ ادامه این مذاکرات به توافق برسند. غرب حکومت سوریه مسئول شکست مذاکرات صلح ژنو می‌داند.

به نقل از اخضر ابراهیمی،‌ نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه، نمایندگان اپوزیسیون خواستار گفت‌وگو در مورد تشکیل دولت انتقالی در سوریه بدون حضور بشار اسد بودند درحالی‌که نمایندگان حکومت سوریه اصرار داشتند که ابتدا باید در مورد مبارزه با “تروریسم” گفت‌وگو شود. حکومت سوریه مخالفان خود را “تروریست” می‌خواند.

 دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email