روحانی: برخی با عنوان دور زدن تحریم‌ها، پول ملت را برداشتند

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنانی در هرمزگان از وجود فساد در کشور انتقاد کرده و کلاهبرداری سه هزارمیلیارد تومانی را به مراتب بیشتر دانسته است.

آقای روحانی گفته است که یک گروه با عنوان دور زدن تحریم ها “منافع ملی را دور زدند و پول ملت را برداشتند.” وی در اشاره به کلاهبرداری سه هزار میلیارد تومانی اخیر، گفته است که همان موقع “دهان‌ها ازاین میزان باز بود و اکنون ۹ هزار میلیارد تومان است.”

آقای روحانی در عین حال اضافه کرده که “تازه مطمئن نیستیم که این ۹ هزار میلیارد تومان همه‌اش باشد و ممکن است چیزهای دیگری هم باشد که بعدا کشف شود.”

پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی مشهور به “بزرگترین فساد مالی” تاریخ ایران نزدیک دو سال پیش به جریان افتاد. چهار متهم اصلی این پرونده از جمله مه‌آفرید خسروی، بنیان‌گذار شرکت امیر منصور آریا به اعدام محکوم شدند و حکم اعدام آنان توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

بنابرگزارش قوه قضائیه ایران از ۳۹ متهم این پرونده، چهار نفر به اعدام، دو نفر به حبس ابد و بقیه متهمان به تحمل حبس‌های ۲۵ سال، ۲۰ سال، ۱۰ سال و پایین‌تر محکوم شده‌اند.

یکی از متهمان این پرونده، محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران است که به کانادا رفته است. به گفته مقام‌های قوه قضائیه ایران، آقای خاوری به طور غیابی محاکمه شده است.

آقای روحانی با اشاره به پرونده بابک زنجانی هم گفته که یک گروه با عنوان دور زدن تحریم‌ها “منافع ملی را دور زدند و پول ملت را برداشتند”

آقای زنجانی تاجر خبرسازی است که نام او در جریان فعالیت‌های مالی مرتبط با دورزدن تحریم های بین المللی در انتقال پول حاصل از فروش نفت ایران به ایران مطرح شده است. مقامات قضایی او را به کلاهبرداری از سازمان های دولتی متهم کرده‌اند و او روز دوشنبه ۹ دی (۳۰ دسامبر ۲۰۱۳) توسط دادستانی کل کشور بازداشت و در زندان اوین حبس شد.

برخی آمارها از بدهی دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری آقای زنجانی به دولت حکایت دارد و آقای روحانی گفته است که “همه این پول نه این که یک محموله نفت خام بدهیم که ببرند و بفروشند بلکه بخش بزرگی از آن پول نقدی است که به او داده بودند که بدهی‌های ما را پرداخت کند.”

آقای روحانی از مردم خواسته است که از گرفتن یارانه نقدی انصراف دهند

آقای روحانی گفته که “این صحیح نیست که یک عده مردم رنج بکشند و عده‌ای با حیله و به بهانه تحریم‌ها، بیت المال را غارت کنند.”

درخواست برای انصراف از گرفتن یارانه

رئیس جمهوری ایران همچنین از مردم خواسته است از گرفتن یارانه انصراف دهند.

دولت ایران به دلیل کمبود منابع مالی در صدد است دوباره فرم هایی را در اختیار متقاضیان دریافت یارانه قرار دهد و با توقف برنامه پرداخت یارانه به همه ایرانیان، این پرداخت‌ها را به افرادی را که نیازمند تشخیص می‌دهد منحصر کند.

دولت سالانه بیشتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارها می دهد در حالی که درآمد حاصل از افزایش قیمت‌ها در نتیجه حدف یارانه‌های دولتی بسیار کمتر از این رقم است.

آقای روحانی گفته که “هر پولی که از قیمت اضافه انرژی به دست می آوریم در کنار پولی که در جاهای دیگر و خزانه به صورت غیرقانونی برداشت می‌کنیم در قالب یارانه مساوی به همه مردم می‌دهیم.”

آقای روحانی گفته که “یک عده می‌گویند که دادن پول را به هیچکس قطع نکنیم ولی اگر این کار را نکنیم وضع انرژی بدتر می شود، وضعیت بهداشت اصلاح نمی‌شود و عده‌ای که نیازمند نیستند در کنار عده‌ای که نیازمند هستند، یارانه می‌گیرند.”

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که مرحله اول برنامه حذف یارانه ها بعد از تشدید تحریم‌ها و بروز بحران ارزی و تورم شدید، با شکست مواجه شده است و دولت آقای روحانی درصدد است با محدود کردن تعداد دریافت کنندگان یارانه، مانع از شکست این طرح اقتصادی شود.

به گفته آقای روحانی مجلس به دولت مجوز داده است که در سال آینده یارانه را به کسانی بدهد که “متقاضی و نیازمند به آن یارانه باشند.”

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email