“جیره‌بندی آب در کلان‌شهرهای ایران آغاز شد”

رئیس جمهور ایران از مسئولان خواسته مانع جیره‌بندی آب شوند. معاون وزارت نیرو نیز وعده داده تابستان امسال جیره‌بندی آب در کار نباشد. با این همه معاون آبفا می‌گوید، جیره‌بندی آب در برخی کلان‌شهرها آغاز شده است.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران (آبفا) روز چهارشنبه (۴ تیر/ ۲۵ ژوئن) از خطر جیره‌بندی آب در ۱۲ کلان‌شهر ایران خبر داد و گفت، در تعدادی از این شهرها (از جمله کرج) جیره‌بندی شروع شده است.

شاهین پاک‌روح می‌گوید، این اقدام به دنبال بروز مشکل خشکسالی و کاهش بارندگی انجام می‌شود. ظاهرا افزایش مصرف نیز در جیره‌بندی و افت فشار آب در برخی از شهرها نقش مهمی دارد.

افزایش مصرف آب به جای صرفه‌جویی

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، سوم تیر ماه از قول محمد پرورش، مدیر عامل آبفا اعلام کرد که به رغم درخواست‌های مکرر از شهروندان برای کاهش ۲۰ درصدی مصرف، در سه‌ماهه ابتدای سال جاری، میزان مصرف آب بیش از ده درصد نیز افزایش یافته است.

پرورش با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی بارندگی در سه ماه گذشته به نسبت مدت مشابه در سال قبل گفت: «امسال از آن سال‌هایی است که برای تامین آب، افزون بر تابستان در پاییز نیز با مشکل مواجه خواهیم بود و این موضوع ضرورت صرفه‌جویی مصرف آب را در استان دو‌چندان می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون شرکت آبفا می‌گوید، در ۳۰ سال گذشته کاهش بارندگی در کشور بی‌سابقه بوده به طوری که سال به سال بر این محدودیت‌ها افزوده شده و امسال با مشکل جدی خشکسالی و کاهش شدید بارندگی مواجه هستیم.

شاهین پاک‌روح می‌افزاید، ۵۱۷ شهر ایران در وضعیت “تنش آبی” قرار دارند. در این حالت میزان تامین و توزیع آب یکسان است و آبی برای ذخیره‌سازی باقی نمی‌ماند.

مجوز برای قطع آب مشترکان پرمصرف

حسین هاشمی، استاندار تهران گفت که درباره مشکل کمبود آب در پایتخت سه ساعت با وزیر نیرو جلسه داشته و نتیجه آن شد که طرح تصفیه کل فاضلاب تهران به سرعت انجام می‌شود.

به گزارش خبر”آنلاین”، هاشمی عنوان کرد: «ما ۸۵۰ میلیون متر مکعب پساب داریم که تنها ۲۲۰ میلیون متر مکعب آن تصفیه می‌شود و اگر الباقی را هم تصفیه کنیم مشکل آب کشاورزی برطرف می‌شود … قطعا این طرح اجرا خواهد شد.»

این ادعای استاندار در حالی مطرح می‌شود که محمد شاعری، رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران هفدهم خرداد گفته بود، ۵۵ درصد تهران شبکه فاضلاب ندارند و فاضلاب تولید شده توسط شهروندان به سفره آب‌های زیرزمینی نفوذ می‌کند.

به این ترتیب مسئولان برای حل مشکل کم‌آبی پایتخت با تصفیه کل فاضلاب تهران، ابتدا باید فکری برای گسترش این شبکه بکنند.

حمیدرضا جانباز، مشاور وزیر نیرو دوم تیرماه اعلام کرد، گزارش تامین آب در ۱۲ کلان‌شهر کشور تدوین و به رئیس جمهور ارائه شد و حسن روحانی دستور داده تا کمبود و جیره‌بندی آب اتفاق نیفتد.

خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران چندی پیش مشترکان پرمصرف تهران را به قطع آب تهدید کرد. رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب ۲۷ خرداد گفت که این وزارت‌خانه برای دریافت مجوز قطع آب مشترکان پرمصرف اقدام کرده و این مجوز را تا پایان سال دریافت می‌کند.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email