حمله نیروی انتظامی “با باتوم و گازاشک‌آور” به دراویش گنابادی

در دومین روز از تجمع دراویش گنابادی در برابر دادستانی تهران، مأموران انتظامی آنان را محاصره و ضرب و شتم کردند. بر اساس گزارش‌ها، مأموران با توهین به دراویش، آنان را به رهگذاران به عنوان “داعشی و منافق” معرفی می‌کرده‌اند.

آخرین گزارش‌‌های رسیده از ایران حاکی از حمله نیروهای امنیتی به شماری از درواریش گنابادی است که در دومین روز از تجمع خود، از صبح روز یکشنبه (۲۱ سپتامبر/۳۰ شهریور) در برابر دادستانی تهران جمع شده بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “مجذوبان نور”، نیروهای انتظامی و لباس شخصی دراویش را چند ساعت محاصره و سپس با باتوم و گاز اشک‌آور به آنان حمله کردند.

بر این اساس، نیروهای امنیتی همچنین مانع از حرکت دراویش به سمت دادستانی شده و با درست کردن “تونل باتوم” به ضرب و شتم آنان پرداخته‌اند.

به نوشته این پایگاه خبری دراویش گنابادی، شمار زنان و مردان مجروح تا کنون مرز ۵۰ تن را رد کرده و یک کودک ۶ ماهه نیز در پی استنشاق گاز اشک‌آور بیهوش شده است. مجروحان از قرار به درمانگاه صالح، جنب حسینیه دراویش منتقل شده‌اند.

پایگاه “مجذوبان نور” همچنین از استقرار شماری مأمور انتظامی زن در خیابان بهشت برای “شکستن مقاومت بانوان درویش” خبر داده و نوشته است که شماری از زنان درویش با ون‌های انتظامی به پارکینگ شهرداری برده شده‌اند.

به گزارش این سایت، نیروهای انتظامی گوشی‌های تلفن همراه دراویش و برخی رهگذران را گرفته و پس از ضبط سیم‌کارت‌ها، آن‌ها را شکسته‌اند.

به نوشته “مجذوبان نور”، مأموران با الفاظ تند و توهین‌آمیز با دراویش برخورد کرده و خطاب به رهگذران، بازداشتیان را “داعشی و منافق” معرفی کرده‌اند.

حدود ۳۰۰ درویش گنابادی طریقت نعمت‌اللهی عضو “کمپین کوچ به زندان اوین” از روز شنبه (۲۹ شهریور) قصد داشتند برای ابراز همبستگی با دیگر درویش‌های زندانی “با دستان و چشمان بسته و بدون ایراد شعار” در مقابل ساختمان دادستانی تهران واقع در خیابان بهشت تجمع کنند.

این درویشان اعلام کرده بودند چنانچه حملات خودسرها متوقف نشود و نگاه امنیتی به دراویش تغییر نکند، آماده‌اند تا “خودخواسته و بدون درگیری” به زندان اوین بروند.

به گزارش “مجذوبان نور”، نازیلا نوری هم از جمله بازداشت‌شدگان روز یکشنبه بوده است. خانم نوری پزشکی است که به تازگی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی “خواستار پایان بخشیدن به ستم بر دراویش گنابادی و تصحیح حرف‌های وزیر اطلاعات” شده بود.

نامه شیرین عبادی به بان‌کی‌مون

در همین حال شیرین عبادی، رئیس “کانون مدافعان حقوق بشر” و برنده نوبل صلح، روز شنبه (۲۹ شهریور) در نامه‌ای خطاب به بان‌ کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از وی خواست تا در دیدارهای خود با مقامات ایرانی‌، آنها را مجاب کند “تا سیاست مدارا و پرهیز از خشونت را بر اساس گفته‌هایشان و همچنین تعهدات بین‌المللی در خصوص این افراد و دیگر گروه‌های مذهبی ایرانی به کار بندند.”

خانم عبادی در نامه خود به تبعیض‌های روا داشته در حق دروایش گنابادی اشاره کرده و نوشته است: «از آنجا که ادامه این وضعیت برای این دراویش غیر قابل تحمل شده است، هر لحظه امکان تشنج‌های بیشتری وجود دارد.»

“برای مرگ آماده‌ایم”

نیروهای امنیتی روز شنبه نزدیک به ۸۰۰ درویش را در اطراف دادستانی بازداشت کردند و به ۱۳ کلانتری مختلف تهران و استان البرز انتقال دادند. فرهاد نوری، مدیر سایت “مجذوبان نور”، در این روز به دویچه‌وله گفت که مأموران انتظامی “خانم‌هایی که جزو دراویش یا از خانواده دراویش بودند” را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند.

“کمپین کوچ به زندان اوین” در پی اعتصاب غذای ۹ وکیل و فعال حقوق دراویش گنابادی در زندان‌های تهران و شیراز با شرکت جمعی ۲ هزار نفره از دراویش و خانواده‌های آنان شکل گرفت. دراویش زندانی از تاریخ ۹ شهریور در اعتراض به وضعیت بازداشت خود دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند و در روز ۱۷ شهریور نیز با انتشار وصیت‌نامه خود اعلام کردند که “این‌بار برای مرگ آماده‌ایم.”

سازمان گزارشگران بدون مرز روز ۲۱ شهریور در اطلاعیه‌ای نگرانی خود از وضعیت جسمانی این دراویش را ابراز کرد و خواستار انتقال آنان به بیمارستان شد.

Print Friendly, PDF & Email