پیشنهاد روحانی برای تشکیل ائتلاف منطقه‌ای علیه “دولت اسلامی”

رئیس‌جمهور ایران معتقد است برای مقابله با گروه تروریستی “دولت اسلامی” باید ائتلافی منطقه‌ای تشکیل شود. او چنین ائتلافی را موثرتر از ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا دانست و پیشنهاد‌هایی برای مبارزه فوری با تروریسم مطرح کرد.

رئیس‌جمهور ایران سه‌شنبه (۱۸ آذر/ ۹ دسامبر) در همایش “جهان علیه خشونت و افراط‌گری”پیشنهادهایی برای مقابله با تروریسم از جمله شبکه “دولت اسلامی” مطرح کرد. حسن روحانی از کشورهای منطقه خواست “با همفکری و هماهنگی و ایجاد ائتلاف” خاورمیانه را به سوی صلح و امنیت سوق دهند.

حسن روحانی افزود :«طبیعی است که دولت‌های این منطقه به مراتب علاقه‌مندتر و دلسوزتر در پی آرامش و مبارزه با خشونت هستند و هیچ ضرورتی دیده نمی‌شود که بازیگران فرامنطقه‌ای که منافع خاص خود را دنبال می کنند، سرنوشت مردم این منطقه را رقم بزنند.»

رئیس‌جمهور ایران در ادامه تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران در دوره جدید مدیریت و دولت تدبیر و امید از روز اول مسئولیت خود بر ثبات، آرامش و مبارزه با خشونت تاکید کرده است و در عموم مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی خواستار همکاری دولت ها برای ریشه کن کردن خشونت شده است.»

این سخنان در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همچنان از حکومت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند. رژیم اسد از بهار سال ۲۰۱۱ میلادی سرکوب خونبار قیام مردم سوریه را ادامه داده است. جنگ داخلی سوریه تا کنون صدها هزار کشته و مجروح بر جای گذاشته و میلیون‌ها سوری را آواره کرده است.

پیشنهاد کمک به دولت‌های عراق و سوریه

در حالی‌که ایران از معدود حامیان حکومت بشار اسد در جهان و خاورمیانه به شمار می‌رود‌، قدرت‌های منطقه‌ای مانند ترکیه، قطر و عربستان سعودی از مخالفان بشار اسد حمایت می‌کنند.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در میان پیشمرگان کرد عراق قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در میان پیشمرگان کرد عراق

در همایش “جهان علیه خشونت” که با حضور وزرای خارجه عراق و سوریه برگزار شد، رئیس‌جمهور ایران پیشنهادهایی برای مبارزه فوری با تروریسم در جهان ارائه کرد.

نخستین پیشنهاد حسن روحانی اعلام برائت کشورهای بود که به گفته او با سازماندهی وتامین مالی به شکل گرفتن تروریسم کمک کرده‌اند.

او از این کشورها خواست “کمک‌های مالی مسقیم وغیرمستقیم خود به تروریست‌ها را قطع کنند” و با کمک‌های مالی، اطلاعاتی ونظامی به کشورهای قربانی از جمله سوریه و عراق کمک کنند.

اختلاف مواضع ایران، ترکیه، عربستان و قطر

قطر از جمله حامیان مالی مخالفان بشار اسد به شمار می‌رود. در مقابل ایران به حکومت بشار اسد مشاوره نظامی می‌‌دهد. نیروهای سپاه پاسداران همچنین در عراق حضور دارند.

ترکیه و عربستان خواستار توقف حمایت جمهوری اسلامی از بشار اسد و همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با “دولت اسلامی” شده‌اند.

سعود الفیصل، وزیر خارجه‌ی عربستان پیش‌تر تأکید کرده بود که “تهران سرانجام باید بپذیرد “دولت اسلامی” یا گروه‌های تروریستی نظیر آن، نه تنها خطری برای کشورهای سنی‌مسلک، بلکه در نهایت تهدیدی برای ایران هم محسوب می‌شوند.”

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email