پیام تسلیت سه سازمان جمهوری‌خواه سکولار دمکرات به مناسبت درگذشت دکتر رضا براهنی

نام براهنی در آینده ایران بسامد بیشتری پیدا خواهد کرد.

دکتر رضا براهنی شاعر، نویسنده، استاد دانشگاه و منتقد ادبی برجسته در سن هشتاد و شش سالگی چشم بر دنیا بست و جاودانه شد. براهنی از بزرگان ادبیات معاصر ایران است که تاثیر ماندگار بر روندهای ادبی ایران بر جای گذاشت و نقش او در گذر زمان برجسته‌تر خواهد شد. ابتکارها و نوآوری‌های براهنی در عرصه ادبیات و نویسندگی مهمترین بخش کارنامه اجتماعی او را تشکیل می‎دهد. او علاوه بر ادبیات دستی در تاریخ، سیاست، فعالیت‌های هویت‌طلبانه اتنیکی و مسائل اجتماعی ایران داشت.

خالق کتاب ارزشمند «طلا در مس» از نخستین کنشگران اجتماعی و سیاسی ایران بود که پیرامون معضل فرهنگ مردسالاری در اثر درخشان «تاریخ مذکر» آگاهی بخشی کرد. براهنی در جایگاه «عضو کانون نویسندگان ایران» سیاست معطوف به مصلحت همگانی و نقادی قدرت مطلقه را در همه عمر اجتماعی خود پی‌گرفت و مبارزه‌ای خستگی‌ناپذیر در دفاع از آزادی بیان و پایان دادن به سانسور، اختناق سیاسی و فضای بسته فرهنگی انجام داد. او همیشه دغدغه مردم محروم و طبقات پایین را داشت و در کتاب «روزگار دوزخی آقای ایاز» تاریخ ایران را از چشم یک «غلام» بازنمایی کرد. تلاش برای تحقق حقوق اتنیکی ایرانیان ترک زبان دیگر وجه فعالیت‌های نظری و اجتماعی براهنی بود. البته کارنامه براهنی مشابه تمامی کنشگران سیاسی و اجتماعی خالی از ایراد نیست اما در مجموع تکاپوهای براهنی برای بهبود زیست مردم و برافراشته شدن پرچم آزادی و عدالت بر آسمان سیاست ایران بود.

ما سه سازمان و حزب جمهوری‌خواه سکولار دمکرات ضمن اعلام تسلیت برای درگذشت این چهره نام‌آشنای تاریخ معاصر ایران و همدردی با خانواده او مراتب قدرشناسی خود را از تلاش‌های حرفه‌ای و اجتماعی او اعلام می‌کنیم. به باور ما نام براهنی در آینده ایران بسامد بیشتری پیدا خواهد کرد.

هیئت‌های سیاسی – اجرائی

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران

۹ فروردین ۱۴۰۱، ۲۹ مارس ۲۰۲۲

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *