از اسپری فلفل تا تکذیب فروش بلیت؛ ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه

روز سه شنبه علیرغم فروش بلیت به زنان علاقه‌مند به تماشای دیدار تیم ملی فوتبال مردان ایران و لبنان در مشهد از ورود آنان به ورزشگاه جلوگیری شد. همزمان به منظور پراکنده کردن زنان تجمع کننده پشت درهای ورزشگاه از اسپری فلفل استفاده شد. از سوی دیگر در حالی که فدراسیون فوتبال ایران طی بیانیه‌ای مدعی «جعلی» بودن بلیت‌های فروخته شده به زنان شده است، رئیس اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی، در خصوص جلوگیری از ورود زنان به استادیوم، مسئولیت تمام تصمیمات اخذ شده را متوجه تهران دانست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، علی اکبر هاشمی جواهری، رئیس اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی ضمن سلب مسئولیت از وقایع رخ داده در این باره گفت: «همانطور که مستحضرید در این گونه مسابقات برای تعداد حضور تماشاگر و بقیه مسائل از تهران هماهنگ می‌شود. علیرغم اینکه اخبار مختلفی در رابطه با حضور تماشاگران و یا بدون حضور تماشاگران یا تعداد حاضران در ورزشگاه و مسائل مختلف منتشر شد، ما مجری تصمیماتی بودیم که از تهران گرفته شد. ما و شورای تامین استان همه گوش به فرمان و مجری دستوراتی بودیم که از تهران آمد، در آخرین لحظه‌ها قرار شد به این شکل برگزار شود.»

او همچنین در خصوص دلیل عدم حضور زنان در ورزشگاه در اظهاراتی که واکنش انتقادی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت افزود: با توجه به اینکه مشهد به عنوان پایگاه فرهنگی جهان اسلام و تشیع است، بنابراین بعضی از مسائل باید از قبل پیش‌بینی می‌شد.

متعاقبا روز ‌چهارشنبه فدراسیون فوتبال ایران طی بیانیه‌ای بدون اشاره به کاربرد اسپری فلفل علیه زنان در بیرون ورزشگاه، مدعی شد که بلیت‌های فروخته‌شده «جعلی» بوده و جاعلان بلیت «مسببان اصلی این حوادث» هستند. در این بیانیه ادعا شده است: «بر اساس بانک اطلاعاتی سامانه بلیت‌فروشی، مجموعا تنها ۹ نفر از بانوان در این سامانه اقدام به خرید بلیت در بخش جایگاه آقایان کرده بودند که حداکثر طی ۴۸ ساعت وجوه دریافت شده به این اشخاص بازگردانده خواهد شد.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «هیچ کدام از مسئولان فدراسیون فوتبال از بانوان علاقه‌مند به فوتبال جهت خرید بلیت تماشای این مسابقه در شهر مقدس مشهد دعوت به عمل نیاورده و حتی تلاش‌هایی که جهت حضور بانوان در ورزشگاه صورت گرفت با هدف ارائه بلیت رایگان و مشروط بر فراهم‌سازی شرایط و زیرساخت‌های مناسب بود که محقق نشد.»

فاطمه رحمانی، نماینده شهرستان مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز با حاشیه خواندن ممانعت از ورود زنان تماشاگر به ورزشگاه و استفاده از اسپری فلفل، وزارت ورزش و جوانان را مسئول دانسته و در صفحه خود در شبکه های اجتماعی نوشت: «حواشی پیش آمده برای حضور تماشاچیان و به طور رویژه بانوان در بازی ایران و لبنان، ناشی از عدم تصمیم قاطع وزارت ورزش است. بارها گفته شده است ایجاد زیرساخت‌های لازم و بسترهای فرهنگی از الزامات حضور بانوان در ورزشگاه است که با درایت و برنامه ریزی دنبال نشده است. وزرات ورزش دراین زمینه باید پاسخگو باشد.»

شب گذشته سخنان علیرضا جهانبخش، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در اخبار صدا و سیما حذف شد. آقای جهانبخش در مصاحبه ای پس از پایان بازی در خصوص حضور تماشاگران زن در ورزشگاه ها ابراز امیدواری کرده بود. امری که در اخبار صدا و سیما با سانسور مواجه شده و حذف شد.

گفتنی است پیشتر علم الهدی، امام جمعه و نماینده علی خامنه‌ای در مشهد با اشاره به اینکه میدان فوتبال جای هیجان است گفته بود “بروز هیجان توسط زنان حرام است و مردان را تحریک می‌کند”.

اخبارروز

*****

شش‌قدم؛ درها در مشهد چگونه به روی زنان قفل شدند؟

فوتبال

فدراسیون فوتبال ایران به گفته مهرداد سراجی، عضو هیئت رئیسه این فدراسیون و به گزارش برخی رسانه‌ها، در خطر جریمه یا محرومیت‌های تنبیهی از سوی فدراسیون بین‌المللی فوتبال قرار گرفته است.

دلیل در خطر قرار گرفتن فوتبال ایران، جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه امام رضای مشهد است برای تماشای مسابقه تیم‌های ملی ایران و لبنان.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، نزدیک به سه هزار بلیت به زنان متقاضی تماشای این دیدار فروخته شده بود اما هیچ‌یک به ورزشگاه راه پیدا نکردند. فدراسیون فوتبال ایران البته امروز گفت فقط ۹ بلیت به زنان فروخته شده بود.

در برخی تصاویر منتشر شده دیده می‌شود که یگان ویژه نیروی انتظامی با گاز اشک‌آور و اسپری فلفل به زنان و دخترانی که منتظر ورود به ورزشگاه بودند، حمله می‌کند.

فیفا قبلا به فدراسیون فوتبال ایران اخطار جدی داده بود که ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها باید برای همه مسابقات ملی و باشگاهی لغو شود.

آذرماه سال گذشته رسانه‌های ایران خبر دادند که فدراسیون فوتبال ایران با هماهنگی وزارت ورزش به فیفا تعهد داده که همه مسابقات تیم ملی، لیگ قهرمانان آسیا و لیگ‌برتر فوتبال ایران، با حضور تماشاگران زن برگزار می‌شود.

‘از چاله به چاه’ در مشهد

فدراسیون فوتبال ایران در دوره ریاست شهاب عزیزی‌خادم نخستین قدم جدی را برای میزبانی تیم ملی در شهر دیگری جز تهران برداشت تا هواداران تیم ملی در خارج از پایتخت هم فرصت تماشای بازی‌های تیم ملی از نزدیک را داشته باشند.

فیفا سیزدهم اسفند پارسال با درخواست ایران برای میزبانی دیدار ایران مقابل لبنان در مشهد موافقت کرد و حمید استیلی سرپرست و مدیر جدید تیم‌های ملی ایران، این خبر را برای فوتبال ایران “خوش یمن” دانست.

اما وبسایت طرفداری امروز (چهارشنبه) نوشت “از ابتدا مشخص بود” زنان حق حضور در ورزشگاه شهر مشهد را نخواهند داشت و تصمیم فدراسیون فوتبال را “از چاله به چاه افتادن” دانست.

طرفداری، احسان اصولی عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان را از تصمیم‌گیرندگان اصلی در انتقال بازی تیم ملی ایران به مشهد ذکر کرد.

تماشاگران نمی‌آیند، تماشاگران می‌آیند

چهار روز مانده به مسابقه (پنجم فروردین)، مهدی سلاطین رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد گفت “بر اساس تصمیم ستاد کرونا”، بازی ایران و لبنان “قطعا بدون تماشاگر” برگزار می‌شود و “تماشاگران به هیچ عنوان مجاز به ورود به ورزشگاه نخواهند بود.”

او همچنین گفت جلسه نهایی هماهنگی برای برگزاری مسابقه روز بعد برگزار می‌شود.

روز بعد اما، احسان اصولی، عضو هیات رئیسه فدراسیون و رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی، گفت “با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا”، مسابقه ایران و لبنان “قطعا” با حضور تماشاگر برگزار می‌شود.

روابط عمومی فدراسیون فوتبال نیز در بیانیه‌ای از حضور تماشاگران در این مسابقه خبر داد و گفت از هفتم فروردین‌ بلیت فروخته می‌شود.

از همان موقع این سوال در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد که آیا واقعا زنان خواهند توانست در مشهد به ورزشگاه بروند و فوتبال تماشا کنند؟

فردای آن روز حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت به دلیل استقبال “غیرقابل‌پیش‌بینی” هواداران در مشهد، سامانه فروش بلیت دچار اختلال جزئی شده است.

او باینحال تاکید کرد: “نظر فدراسیون فوتبال، حضور زنان در تمامی مسابقات فوتبال است، چه ملی و چه باشگاهی”، اما هاشمی جواهری، سرپرست جدید اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، همان روز حضور زنان در ورزشگاه امام رضا را “غیرممکن” دانست.

تبعات میزبانی بدون حضور زنان

گنجایش ورزشگاه امام رضا که زیرنظر آستان قدس رضوی ساخته شد و اداره می‌شود، ۲۵ هزار نفر است. طبق اعلام فدراسیون فوتبال ایران، قرار بودهشت هزار بلیت از سامانه بلیت‌فروشی در اختیار مردم قرار بگیرد، یک سوم گنجایش ورزشگاه.

به گزارش ایسنا، بیش از ۱۶ هزار تماشاگر در ورزشگاه امام رضا دیدار تیم‌های ملی ایران و لبنان را از نزدیک تماشا کردند. اما بیش از دو هزار تماشاگر زن با بلیت، پشت درهای بسته ماندند و اجازه حضور در ورزشگاه به آنها داده نشد.

تصاویری که در رسانه‌ها منتشر شده است نشان می‌دهند که بجای تماشای فوتبال، این زنان شاهد گاز اشک‌آور یگان ویژه شدند و اسپری فلفل.

امروز مهرداد سراجی عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، از ورود فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به موضوع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ امام رضا و احتمال جریمه سنگین برای فوتبال ایران خبر داد. او در توییتر وزارت ورزش و جوانان را مقصر دانست.

کمیسیون اخلاق ورزش دقایقی بعد در اطلاعیه‌ای، فدراسیون فوتبال را مسبب اتفاقات مشهد دانست و بدون اشاره به موضوع زنان، از “رفتار غیر اخلاقی با هواداران فوتبال” انتقاد کرد.

جعفر منتظری دادستان کل ایران “سوء مدیریت” را مقصر دانست و گفت: “اگر شرایط برای حضور خانم‌ها به ورزشگاه وجود نداشته از ابتدا نباید بلیت می‌فروختند. اینکه بلیت فروخته شود و بعد مانع حضور افراد در ورزشگاه شوند، قابل قبول نیست و برای این اتفاق نه تنها عذرخواهی کافی نیست بلکه باید وجوه اخذ شده بابت فروش بلیت به افراد بازپس داده شود و از آن‌ها عذرخواهی جدی شود.

فوتبال

چرا زنان را به ورزشگاه راه ندادند؟

امروز علی‌اکبر هاشمی جواهری مدیرکل اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت دستور از تهران رسیده بود: “ما و شورای تامین استان همه گوش ‌به ‌فرمان و مجری دستوراتی بودیم که از تهران آمد، در آخرین لحظه‌ قرار شد به این شکل برگزار شود.”

منظور آقای هاشمی جواهری از “به این شکل برگزار شدن”، جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه بود و توضیح هم دستور از چه فردی یا نهادی از تهران آمده بود.

او به خبرگزاری فارس گفت از این “اتفاق بسیار خوب” یعنی برگزاری مسابقه در “پایگاه فرهنگی جهان اسلام و تشیع” بسیار خوشحال است و پیشنهاد کرد “به جای اینکه به حواشی بپردازیم” به صعود “مقتدرانه” تیم ملی به جام جهانی فکر کنیم.

اما فائزه هاشمی فرزند رئیس جمهوری پیشین ایران به بخش خبری ۶۰ دقیقه بی‎بی‌سی فارسی گفت دستور از تهران نیامده بود و احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر ایران و امام جمعه مشهد، عامل اصلی جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه‌ بوده است.

مخالفت سرسختانه آقای علم‌الهدی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها بر کسی ناپوشیده نیست و او بارها از جمله در اسفند ماه گفته بود این بحث “محصول تلاش رسانه‌های خارج از کشور” است.

در فضای مجازی اما نامه قدیمی آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۵ مبنی بر مخالفت جدی‌اش برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها همرسان شد.

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *