پیام های کانون های صنفی معلمان ایران و چند استان بمناسبت آغاز سال تحصیلی

پیام های کانون های صنفی معلمان ایران (تهران) و استان های مازندران، اصفهان، کردستان و بوشهر بمناسبت اول مهر

پیام کانون صنفی معلمان ایران ( تهران )  به مناسبت آغاز سال تحصیلی

سال نو تحصیلی را در شرایطی آغاز می‌کنیم که آموزش، معلمان و اساتید، دانش‌آموزان و دانشجویان، به‌عنوان محورهای اصلی فعالیت‌های آموزشی، و مدرسه‌ و دانشگاه، به عنوان مکان‌های آموزش، بیش از هر زمان دیگری در معرض آسیب‌های ناشی از تهاجم تمامیت خواهانند؛ آنان که ایدئولوژی خود را حقیقت مطلق انگاشته یا دستکم چنین وانمود می‌کنند، معلم و استاد را ابزار منفعل انتقال پیام‌های خود می‌خواهند و ذهن دانش‌آموز و دانشجو را ظرفی خالی برای پر شدن با القائات ضد آزادی و آزاد‌اندیشی، برابری و نگاه انسان‌مدار می دانند.

با همین نگاهِ آگاهی‌ستیز است که معلمان و اساتیدی که حتی اندکی استقلال اندیشه یا گفتاری اعتراض‌آمیز یا کنشی بیرون از چارچوب تعیین شده‌ی حاکمیت نشان می‌دهند، با شدتی کم‌نظیر و با توسل به بهانه‌های شبه قانونی، مورد هجوم و هجمه قرار می‌گیرند؛ و همچنین دانش‌آموزان و دانشجویانی که خارج از چارچوب‌های نابهنگام و آمرانه حکومت گام برمی‌دارند، بر همین سیاق.

هرچند آن‌چه ما را به آینده امیدوار نگاه می‌دارد، همین نسلی است که دشمن ستیزی‌های دن‌کیشوت وار حاکمان را به سخره گرفته و در پیوند با جهان امروز از واپس‌گرایان عبور کرده و خواهد کرد.

کانون صنفی معلمان ایران ( تهران )

۱۴۰۲/۷/۱


یانیه کانون صنفی فرهنگیان مازندران به مناسبت شروع سال تحصیلی

مهر که می آید ما معلمان با کوله باری از مهرورزی همراه با دغدعه فردایی بهتر برای بچه‌های این سرزمین راهی مدارس می شویم اما دریغا نابرابری‌های آموزشی که با تجمیع امکانات خاص در مدارس خاص، پولی شدن امر آموزش، بی‌محتوا شدن کتاب‌های درسی که چیزی جز مشتی محفوظات نیست و راه و رسم زندگی عملی بزرگ‌ترین غائب این کتاب‌هاست، دل‌هایمان را پرخون و آینده این سرمایه‌های کمیاب کشور را تیره و تار می‌نماید.

دریغا!

دریغا!

همکاران اندیشمند، دانش‌آموزان عزیز و اولیای محترم

جامعه معلمان همواره در کنار دغدغه‌های معیشتی و منزلتی خویش، هرگز دفاع از حق و حقوق شاگردان خود از جمله کودکان محروم از تحصیل را از یاد نبرده‌اند و همواره از آموزش رایگان، برچیده شدن تحصیل طبقاتی و پولی، فراهم شدن فضای اندیشگی و فعال کردن تفکر انتقادی دانش‌آموزان با اعطای حق آزادی بیان در کلاس‌ها، زدودن تفکرات جنسیتی در امر آموزش و …  دفاع نموده‌اند

گواه این مدعا پرونده‌سازی‌های بی‌شماری است که علیه معلمان و فعالان صنفی با عناوین مختلف اتهامی صورت گرفته که منجر به صدور احکامی چون اخراج، انفصال از خدمت، بازنشستگی اجباری، بازخریدی، تبعید به مناطق نامساعد، تقلیل گروه شغلی، کسر از حقوق و دیگر موارد تنبیهی شده است، اما ما جامعه فرهنگیان کشور با وجود تمامی این فشارها از حق مسلم خود و شاگردانمان دست نمی‌کشیم و به مسیرمان در مبارزات صنفی و شغلی خود ادامه می‌دهیم تا آموزش کشور ما با آموزش‌های استاندارد جهانی پهلو بزند.

کانون صنفی فرهنگیان مازندران

آغاز مهر یکهزار و چهارصد و دو


پيام مهر ١٤٠٢ كانون فرهنگيان استان اصفهان

به نام خداوند جان و خرد

امروز، اول مهر ١٤٠٢، آغاز مهربانی و مهرورزی است.درهای مدارس را می گشايند و از اين پس،كهنه درهای ظلم و ظلمت بر هم می‌خورد.

مهر شروعی دوباره است تا آگاهی های بيشتری كسب كنيم و به دانش و بينش بيشتری مجهز شويم و “راه”را بهتر بشناسيم. فرصتی است تا در سال جدید دانش‌آموزی، همراهانی مصمم‌تر، همفکرانی تازه‌تر، اندیشه هایی متعالی تر و شناختی عمیق‌تر از رسالت انسان و دنیايی كه پيش روی داريم کسب کنیم.

مهر، تجدید بیعت با قلم و کتاب، با کلاس و سنگر است. مدرسه و کلاس هم یک جبهه است که در آن، نوع دیگری از مبارزه، با دشمنی دیگر و با تاکتیک‌هایی متفاوت جریان دارد. مدرسه، مهربان است و بانی «مهر» دیوارهای مدرسه از این همه هیاهوی دلارام، پوست تازگی انداخته است و از زنگ مدرسه، بوی لرزه های اندام شَعَف در فضا پیچیده است ، گویا همه چیز به رقص درآمده! تولد مدرسه، روز اتمام ساخت آن نبوده است؛

روز اوّل مهر، میلاد آن است. از همان روز نخست تن داد که برای بچه‌ها او را بسازند؛

بچه‌هایی که ایران فردا را می‌سازند. بنابراين دانش‌آموز عزيز تا می‌‌توانی از بودن در کنار دوستان خود لذت ببر، دوستی‌ها را تقویت کن و به دوستان خود نيز کمک کن که استعداد درونی و گوهر بیگانه‌ وجودشان را بیابند. مدرسه فرصت بزرگِ فهمیدن است که در آن روح قد می‌کشد و بزرگ می‌شود. درس خواندن پس از انسان بودن است. آینده تو در روز اول مدرسه رقم می خورد. دانش آموز باید مهارت های زندگی را کسب کند. اخلاق شهروندی را یاد‌ بگیرد. مسئولیت پذیری، آداب معاشرت، مهارت ارتباط موثر با دیگران و اعتماد به نفس را در خود تفويت كند.

بازگشایی مدارس و نوید تلاشی دوباره و شروع سال تحصیلی جدید را به تمامی دانش‌آموزان عزيز، معلمان و مدرسان محترم و همه عوامل دلسوز تعليم و تربيت ايران زمين تبريك و تهنيت مي‌گوييم.

اکنون که در آغاز سال تحصیلی نوین هستیم، شايسته أست برای سال پيش رو، برنامه ریزی داشته باشیم تا پایان را نتیجه پربار این آغاز سازیم و خاتمه را به زیبایی شروع قرار دهیم. پس ما هم با اين اميد آغازگر راه نو باشیم، كه ظلم و ستم، جهل و نادانی، فقر و بی‌عدالتی از اين مملكت رخت بربندد و ريشه كن شود، تا نخبگان بر صدر نشینند و قدر بینند و با عقلانیت و خردورزی فلسفه شاد زیستن را پی‌ریزی کنند.

كانون فرهنگيان استان اصفهان

مهر ماه ۱۴۰۲


پیام تبریک انجمن_صنفی_معلمان_کوردستان (دیواندرە، مریوان و سروآباد، سقز و زیویە، سنندج و کلاترزان) بە مناسبت آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس

  هموارە آرزو و آرمان انجمن، داشتن مدارسی سرشار از شادی، خلاقیت و سلامت روح و روان برای دانش‌آموزان و معلمان بوده و تمام تلاشها و مبارزات آن معطوف به تحقق این هدف مقدس بوده است. اما “در اولویت نبودن و اهمیت نداشتن آموزش و پرورش برای حاکمیت”، “استیلای روح مادیگرایی و موسسات کنکوری و پول‌ساز بر برنامەها و تصمیمات مسولان آ.پ” و “بی‌تدبیری‌های متولیان نظام آموزشی کشور در سطوح شهرستانی، استانی و ملی” چنان دمار از روزگار تعلیم و تربیت در آوردە است کە بهار آن را بە خزانی حزن‌انگیز تبدیل کردە است

– هزینە ادارە مدارس از سفرە خالی و محقر خانوادەها تامین می‌شود و اصل ٣٠ قانون اساسی و آموزش رایگان توسط مقامات رسمی بە سخره گرفته شده است. وزیر آ.پ آموزش را به عنوان یک کالا معرفی کرده و صراحتا اعلام نموده “هرکس آموزش بهتری می‌خواهد باید پول بیشتری بپردازد”

– مسولان آ‌.پ در عوض جذب نیرو برای جبران کمبود ٢٠٠ هزار معلم حرفەای، با افزایش تراکم کلاس‌ها و بکارگیری نیروهای غیرمرتبط یا استثمار بازنشستگان، مدیران و معاونان آن را جبران می‌کنند که نتیجەای جز “بە محاق بردن کیفیت آموزش” بە همراە ندارد

– بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ۹۶۰ هزار کودک و نوجوان در سن آموزش از تحصیل بازمانده یا ترک تحصیل کرده‌اند. که بخش عظیمی از این آمار به دختران و کودکان مناطق محروم تعلق دارد

– شکاف طبقاتی و بی‌عدالتی موجود در جامعه در آموزش هم تبلور یافته و از هزار رتبه برتر کنکور ۵۰ درصد آن تنها متعلق به دهک دهم (ثروتمندان) است. در کنکور سال گذشته هم از ۴۰ نفر رتبه برتر تنها یک نفر متعلق به مدارس عادی دولتی بود

– وزیر آ.پ از میان تمام معیارهای انتخاب معلم بیشترین تاکید را بر “وفاداری به نظام” داشته است. معاون فرهنگی حوزەهای علمیە هم اعلام نمودە کە در فاصلە ٣ سال تا مهر ١٤٠١ شش هزار طلبە وارد مدارس شدەاند کە این موارد نشان از عزم جزم حاکمیت برای هرچە بیشتر ایدئولوژیک کردن آموزش و پروراندن شهروندانی مقلد و مطیع دارد

– مسئلە مهم دیگری کە در سال تحصیلی گذشتە فضای آموزشی را ملتهب و حتی مشمئزکنندە کردە بود امنیتی‌کردن فضای مدارس بود. بە دنبال شروع اعتراضات و نارضایتی شهروندان در مهر ١٤٠١ و برگزاری تحصن معلمان بە دفاع از حریم مدارس و دانش‌آموزانی کە متحمل هزینە و فشار شدە بودند، ٣٥٠ نفر از معلمان کردستان با کسر حقوق، قطع رتبه‌بندی، درج غیبت و معرفی بە هیئت تخلفات مواجە شدند. صدها مدرسە دخترانە مورد حملە شیمیایی قرار گرفتند و هزاران دختر معصوم دچار مشکلات تنفسی، حساسیت پوستی، اختلالات عصبی، مدرسە‌هراسی و… شدند. مدارس بە محل رفت و آمد نیروهای نظامی، شبەنظامی و حراستی تبدیل شد بە طوری کە گاها احساس می‌شد ادارە امور آموزش و پرورش بە نظامیان و امنیتی‌ها سپردە شدە است. در ادامە این رویکرد ضدآموزشی در چند ماە اخیر دهها مدیر و معاون توانمند و باشرافت علیرغم مقبولیت و موفقیت‌های فراوان، صرفا بە جرم حمایت از کیان مدرسە و حقوق دانش‌آموزان و معلمان از مدیریت مدارس خلع شدند. در تجمعات قانونی ١٦ اسفند ١٤٠١ و ١٩ اردیبهشت ١٤٠٢ حدود ٣٠ نفر از معلمان استان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند یا دستگیر و بازداشت شدند

مجموعە موارد فوق و عوامل دیگری کە مجال پرداختن بە آنها نیست نشان می‌دهد کە این نظام آموزشی فشل و معیوب نە تنها قادر نیست دردهای جامعە را درمان کند بلکە خود هر روز دردی و بحرانی به جامعە تحمیل می‌کند. البتە هدف انجمن از بیان آمارها و مسائل تلخ مذکور در آغاز سال تحصیلی، دمیدن روح ناامیدی و درماندگی نیست. اتفاقا انجمن بسیار امیدوار است کە بتوان با تبدیل کردن آموزش رایگان، عادلانە و باکیفیت بە یک دغدغە عمومی و شکل‌گیری یک همت همگانی برای تحقق آن، آیندە بهتری را رقم زد، اما بدون شناسایی این واقعیات، ریشەیابی آنها و همفکری همگانی برای چارەجویی و موضع‌گیری صحیح در مواقع لزوم، بە هیچ وجه نمی‌توان نظام آموزشی را از زیر یوغ این کژکاریها و ناهنجاریها نجات داد. لذا این انجمن ضمن تبریک و شادباش بیکران بازگشایی مدارس بە تمامی دانش‌آموزان رشید و جویای علم، معلمان فرهیختە و والدین گرانقدر، از همە این بزرگواران و نیز فعالان عرصە آموزش و رسانەهای مستقل و مردمی می‌خواهد با امید بە آیندە و مسئولیت‌پذیری بیشتری اوضاع مدارس را رصد کنند و با تقویت رویکرد انتقادی و مطالبەگرانەی خود یاریگر انجمن در راستای تحقق یک نظام آموزشی عادلانە، پویا و بانشاط باشند.

انجمن صنفی معلمان کوردستان

۳۱ شهریور ۱۴۰۲


بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر به مناسبت فرا رسیدن ماه مهر

همکاران گرامی، دانش‌آموزان عزیز و ‌مردم شریف استان بوشهر

کشور ما در سال ۱۴۰۱ شرایطی طوفانی به خود دید. معلمان طی چند سال اخیر بخصوص در سال ۱۴۰۰ با برگزاری تجمعات متعدد ذیل اصل ۲۷ قانون اساسی، تبعیض‌هایی که چون خوره به جان جامعه افتاده بود را می‌دید و با صدای بلند خطر طوفان را به مسئولین اعلام کردند اما دریغ که گوشی برای شنیدن نبود و متاسفانه درب بر همان پاشنه همیشگی چرخید.

سرکوب !

معلمان سراسر ایران از جمله معلمان استان بوشهر از ترکش این سرکوب‌ها مصون نماندند. اخراج و زندانی کردن یکی از شریف‌ترین معلمان ایران در استان بوشهر، استاد #محمود_ملاکی، بازداشت و‌ پرونده‌سازی برای فعالین صنفی عضو کانون صنفی معلمان استان بوشهر و بیش از صد مورد تشکیل پرونده و صدور حکم در هیات رسیدگی به تخلفات اداری، نمونه‌ای کوچک از این فشارهای امنیتی بود.

فاجعه‌ی مسمومیت مدارس _ که حاکمیت بنا به وظیفه‌ی قانونی مسئولیت تامین امنیت و شفاف‌سازی در این مورد را دارد _ باعث گردید که ما معلمان جمله‌ی « مدرسه خانه‌ی دوم بچه‌هاست» را از واژگان تدریس خود حذف کنیم زیرا کودکان ما دیگر در این خانه احساس امنیت نمی‌کنند.

عدم فراهم کردن شرایط آموزش رایگان و با کیفیت با وجود کلاس‌های چهل نفره و بدون امکانات آموزشی لازم، رشد قارچ‌گونه مدارس خصوصی در هر کوی و برزن، تورم افسار گسیخته‌ی قیمت نوشت‌افزار و دهها مشکل دیگر نظیر گرانی هزینه سرویس مدارس، نبود زمین ورزشی مناسب، نبود بهداشت و تغذیه مناسب در مدارس، هیچ انگیزه‌ای جهت تبریک سال نو تحصیلی برای ما باقی نگذاشته است.

#کانون_صنفی_معلمان_استان_بوشهر، با همه‌ی فشارها و تهدیدها بر اساس وظیفه‌ی ذاتی و قانونی خود همچنان خود را متعهد به دفاع از حقوق دانش‌آموزان و معلمان می‌داند.

از همکاران فرهنگی می‌خواهیم ضمن پیوستن به کانون تلاش نمایند حدالمقدور فضایی امن توام با احترام و نشاط برای کودکانمان فراهم نمایند

به امید ساختن فردایی بهتر برای کودکان ساکن این سرزمین

کانون صنفی معلمان استان بوشهر

یکم مهرماه ۱۴۰۲

ما_خاموش_شدنی_نیستیم

#زن_زندگی_آزادی

ژن_ژیان_ئازادی

 شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

کانال تلگرامی شورا:

🆔 @kashowra

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *