نرگس محمدی، فعال حقوق بشر بازداشت شد

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران صبح امروز سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه در منزل خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

براساس گزارش های رسیده از ایران، گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی (وبلاگ نویس ایرانی که در دوران بازداشت بر اثر بدرفتاری ماموران جان سپرد) نیز شب گذشته مهمان خانم محمدی بود و امروز شاهد حضور ماموارن امنیتی در منزل این فعال حقوق بشر بوده است.

نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز یکشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده بود، ولی ادامه محاکمه برای مطالعه پرونده به وسیله وکلا به تعویق افتاده بود. قرار بود امروز وکلا برای مطالعه پرونده نرگس محمدی به دادگاه مراجعه کنند که ماموران دادستانی ناگهان او را بازداشت کردند. به گزارش سایت کلمه ماموران گفته‌اند خانم محمدی را برای “اجرای حکم بازداشت کردند.”

نرگس محمدی به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی، از سوی قاضی صلواتی محاکمه می‌شد. او پیش از این درخواست دادگاه علنی کرده بود.

نرگس محمدی پیش از این در خرداد ماه ۱۳۸۹، یک سال پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، بازداشت شد و در مهر ماه ۱۳۹۰ به سه اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این رأی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس کاهش یافت.

او سوم اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۱برای اجرای حکمش به زندان اوین فراخوانده شد و به سلول انفرادی بند ۲۰۹ اوین برده شد و پس از آن در تاریخ ۲۲ خرداد ماه به دلایل نامشخصی به زندان زنجان منتقل شد.

بیماری این فعال حقوق بشر که در دوران بازجویی‌های سال ۸۹ دچار بیماری اعصاب و فلج عضلانی شده بود، در زندان زنجان تشدید شد و در نهایت در تیر ماه از زندان به بیمارستان ولیعصر زنجان منتقل شد و پس از آن، بر اساس تشخیص پزشکان حکم “عدم تحمل کیفر” گرفت و آزاد شد.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *