دادگاه سپیده قلیان به دلیل «عدم رعایت حجاب» تشکیل نشد

دادگاه شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صداوسیما، از سپیده قلیان به سبب «آنچه عدم رعایت حجاب» اعلام شده، تشکیل نشد. این دادگاه قرار بود به صورت علنی تشکیل شود. خانواده قلیان می‌گویند فضای مجتمع قضایی «متشنج بوده» و مسئولان برگزاری دادگاه خانم قلیان را برای پذیرش «حجاب اجباری زیر فشار روانی» گذاشته بودند.

پایگاه خبری قوه قضائیه نوشته «با وجود فراهم شدن بستر‌های لازم برای برگزاری دادگاه به صورت علنی و برخط و حضور رئیس دادگاه و نماینده دادستان و نماینده شاکی، سپیده قلیان ضوابط لازم برای حضور در دادگاه علنی را رعایت نکرد و از این رو، این دادگاه با تصمیم قاضی برگزار نشد.»

خدارحم پدر سپیده قلیان در مصاحبه با مریم افشنگ خبرنگار بی بی سی فارسی گفت «به وکیل آمنه‌سادات اجازه ورود داده بودند اما به وکلای سپیده اجازه ورود داده نشد.»

مهدی قلیان برادر سپیده قلیان در اینستاگرامش نوشته «امروز صبح خواهرم سپیده به دادگاه اعزام شده بود و از ساعت هشت صبح در دادگاه حضور داشت اما به این دلیل که حاضر نشد با روسری و چادر در جلسه دادگاه حضور پیدا کند، دادگاه امروز از طرف مسئولان قوه قضائیه لغو شد و سپیده را دوباره به زندان اوین برگرداندند.»

پیشتر شبکه ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر (هرانا) نوشت اتهامی که با شکایت خبرنگار صداوسیما متوجه خانم قلیان شده «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی» است.

خانم قلیان در نامه‌ای از درون زندان گفته بود در دادگاه شرکت خواهد کرد.

او در نامه خود خطاب به مردم ایران نوشته بود: «چنانچه می‌دانید، اعلام کرده بودم که در دادگاه‌ نمایشی جمهوری اسلامی در پی شکایت بازجوخبرنگار “آمنه سادات زبیح‌پور” شرکت نمی‌کنم. امروز به من ابلاغ کردند که دادگاه من فردا علنی برگزار خواهد شد، از آنجایی که هیچ ترسی از بازگویی حقیقت در ملاعام ندارم، تصمیم گرفتم در این بی‌دادگاه شرکت کرده و از خودم دفاع کنم.»

خانم قلیان از سال ۹۷ در زندان بود و ۲۵ اسفند پارسال با پایان دوران محکومیتش آزاد شد، اما بعد از انتشار ویدیویی از لحظاتی پس از آزادی او در مقابل زندان اوین که بر ضد رهبر جمهور اسلامی شعار می‌داد، در مسیر بازگشت به خانه بازداشت شد.

در این ویدیو خانم قلیان شعار می‌داد: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک.»

سپیده قلیان به گفته برادرش برای این «یک شعار پس از آزادی»، مجددا به دو سال زندان محکوم شد.

سپیده قلیان از محکومان پرونده اعتراضات نیشکر هفت تپه خوزستان بود که بارها بازداشت شده و در زندان‌های مختلف ایران زندانی بوده است.

دومین شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور از سپیده قلیان؛ موضوع چیست؟

پس از پخش فلیمی با عنوان «طراحی سوخته»، سپیده قلیان از رئیس صدا و سیما و سردبیر بخش خبری ۲۰:۳۰ و آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار تلویزیون دولتی ایران به دلیل مشارکت در تهیه و پخش اعترافات اجباری شکایت کرده است.

خانم قلیان گفته بود آمنه‌سادات ذبیح‌پور با نام عسکری در زندان اوین از او شکنجه و بازجویی کرده است.

این فعال اجتماعی درباره نقش خبرنگار صدا و سیما در تهیه اعترافات تلویزیونی گفته بود او «در مراحل تولید طراحی سوخته، شخص خانوم آمنه سادات ذبیح‌پور، در اتاق بازجویی حضور داشت تا پس از ساعت‌ها شکنجه‌ی جسمی و روحی، متنی را از قبل آماده کرده بود، برای خواندن در مقابل دوربین، در اختیار ما بگذارد.»

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ۲۹ دی ۱۳۹۷ فیلمی به نام «طراحی سوخته» درباره اعتراضات کارگری خوزستان پخش کرد که در آن صحبت‌هایی از اسماعیل بخشی از فعالان کارگری هفت‌تپه و سپیده قلیان پخش شد. آقای بخشی و خانم قلیان بعدتر گفتند این اظهارات «اعترافات اجباری» بوده و زیر «فشار و شکنجه» اخذ شده و بلافاصله پس از این اظهارات بازداشت شدند.

قوه قضائیه و وزارت اطلاعات اخذ اعتراف زیر شکنجه را تکذیب کردند و پرونده شکایت خانم قلیان هم مختومه شد.

بعدتر آمنه‌سادات ذبیح پور از سپیده قلیان شکایت کرد. این خبرنگار صدا و سیما به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود «در سال ۱۳۹۸ پس از طرح این ادعای کذب از خانم سپیده قلیان شکایت کردم و در نهایت پس از برگزاری جلسات دادگاه، قاضی ایشان را به هشت ماه حبس محکوم کرد.»

اما به گفته خبرنگار بخش خبری «۲۰:۳۰ صدا و سیما»، پاییز سال گذشته و در جریان اعتراضات سراسر خانم قلیان در نامه‌ای عنوان کرده بود «بنده در زندان به نام خانم عسکری مشهور هستم و ایشان را شکنجه و بازجویی کرده‌ام. ایشان داستان سرایی‌های عجیب دیگری هم در این نامه علیه بنده مطرح کرده بودند».

خانم ذبیح‌پور در ادامه گفته بود «پس از مطرح کردن این ادعاهای کذب علیه بنده، مجدد از خانم سپیده قلیان شکایت کردم.»

بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *